رجعت ازعقائد مسلم و تردیدناپذیر شیعه است که براساس آیات قرآن واحادیث استوارست وفرمان آن ا !!! حیه مقدس پروردگارصادرمی شود. رجعت عقیده به بازگشت ائمه معصومین, ومومنین وکافرین محض  پس ازظهورحضرت ولی عصر(عج)می باشد.

امکان رجعت از دیدگاه عقل  و قرآن و روایات:رجعت به جهان مادی با مسأله حیات مجدد در روز رستاخیز کاملاً مشابهت دارد ، با این تفاوت که رجعت محدودتر بوده و قبل از قیامت به وقوع می پیوندد ؛ ودر قیامت همه انسانها برانگیخته می شوند. قرآن وجود مواردی از بازگشت به دنیا در گذشته را بیان فرموده است.(55.56.72.73.243بقره).علامه مجلسی دربحارالانوار به بیش از 160آیه و روایت در باب رجعت اشاره کرده و می­گوید: «براى !!! انى که به گفتار ائمه اطهار ایمان دارند، جاى شک و تردید باقى نمی ماند که مساله رجعت, حق است«.

رجعت در ادعیه و زیارات :دردعای عهد, زیارت جامعه کبیره , زیارت !!! حسین علیه السلام , دعای روز دحو الارض, زیارت آل یس, زیارت حضرت ابوالفضل(علیه السلام)و..به رجعت اشاره شده است.

نقش تربیتی رجعت:

امید بخشی : خدای متعال به آنان که به ایمان خالص دست یافته‌اند، وعده حاکمیت بر جهان را داده است .اعتقاد به رجعت این امید را در دل انسان زنده نگه می‌دارد که اگر پیش از ظهور آن حضرت از دنیا برود، خداوند او را برای نصرت دین خودش و ملاقات آن حضرت بر می‌گرداند و هیچ گاه ناامید نمی‌شود.

ایجاد روحیه استقامت:انسانی که آینده را روشن ببیند به راحتی می‌تواند مشکلات زودگذر را تحمّل کرده و استقامت کند.

شوق درک !!! زمان (عج) وآمادگی برای شهادت: مسلمین خود را مجهز به نیروی ایمان کرده و رنگی از سیره ائمه علیهم السلام به خود گرفته و در نتیجه به منتهای امیدشان، یعنی بودن در رکاب !!! زمان برسند.