گروه اینترنتی پرشین استار | www.persian-star.org

 

در گذشته ابداع و تولید گجت ها به مانند حال پر سرعت نبوده و هر گجتی که به بازار معرفی میشد تا مدت ها مورد استفاده و محبوبیت بود. بسیاری از این فناوری ها موجب اختراع مدل های جایگزین بعد از خود شده اند که هم اکنون تمامی مردم در حال استفاده از آنها هستند.

سالهایی که یک دیسک فلاپی را با افتخار در دست میگرفتیم، آیا باور میکردیم که در چند سال آینده ذخیره سازهایی با این همه تنوع و توانایی به بازار عرضه شوند؟ درست است که در دنیای امروز حس رسیدن به تعالی تکنولوژی در بسیاری از ما وجود دارد، اما هیچگاه نباید فراموش کرد که گجت هایی به ظاهر ساده پدران تکنولوژی نوین امروزی هستند. در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از این محصولات که به نگاه (wonderslist) انتخاب شده اند میپردازیم.

نوار کاست

گروه اینترنتی پرشین استار | www.persian-star.org


نوار کاست که در ایران خاطره ساز کاربران دهه ۶۰ و ۵۰ است، برای تمامی دوستان شناخته شده است. نوارهای کاست در سال ۱۹۶۴ در تولید انبوه قرار گرفتند و از محبوبیت خاصی برخوردار بودند. استفاده آسان و حجم ذخیره سازی بیش از صفحات وینیل، به سرعت این محصولات را جایگزین گرامافون ها کرد. نوار کاست در اوا !!! دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی به آرامی جای خود را به دیسک ها (cd) داده و از نظر ها محو شد. البته در ایران شرایط به گونه ایی دیگر رقم خورد و عمر این محصولات تا همین چند سال پیش ادامه داشت. نوارهای قصه، ترانه های آن زمان و جمع !!! این نوارها با خودکار، تا ابد در ذهن ما خواهد ماند.