مجتمع q-center  یک مجتمع چند منظوره ی تجاری ، خدماتی ، رفاهی و مس !!! ی است که بعد از چند سال کشمکش فراوان بر سر اجرا یا عدم اجرای آن دوباره چند ماهی است ساخت آن با جدیت پیگیری می شود. در رابطه با طراحی معماری و مکان ی !!! این مجتمع نکاتی قابل تامل وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.   

!!! م آباد با وجود داشتن فرهنگی غنی با پیشینه تاریخی ، باز هم مورد هجوم معماری وارداتی و جاه طلبانه غربی قرار می گیرد. درست است دنیا با سرعتی غیر قابل کنترل در مسیر توسعه در حرکت است اما نباید این چنین طرح هایی را منطبق بر توسعه شهری و دلیلی بر پیشرفت دانست. طرحی که نیم نگاهی هم به پیشینه ارزشمند !!! م آباد و یا معماری غنی ایرانی- !!! ی  نداشته ، حتی در نماسازی و تزئینات!

آیا برای طراح فرقی هم می کرد که این طرح  قرار است در !!! م آباد اجرا شود یا تهران و یا حتی پاریس!!  آیا بومی سازی در فرایند طراحی که باعث ایجاد حس تعلق و خاطره سازی در فضای معماری می گردد در این طرح به چشم می خورد؟ و مردم !!! م آباد می توانند با آن به عنوان فضایی معمارانه و منطبق با اصول فرهنگی منطقه ارتباط برقرار کنند؟

در رابطه با مسائل ترافیکی همانطور که همشهریان عزیز !!! م آبادی هر روز شاهد آن هستند ، منطقه کیو به علت تمرکز فضاهای تفریحی و خدماتی و رفاهی از جمله شهربازی ، پارک و دریاچه زیبای کیو و همچنین وجود هتل ، رستوران  و فست فود های فراوانی که در این منطقه قرار گرفته اند بار ترافیکی سنگینی را مخصوصا در ایام تعطیل متحمل می شود و این نقطه از شهر در بعضی ایام به گره ترافیکی عظیمی بدل می گردد. حال تصور کنید با ساخت این مجتمع چند منظوره و اعمال چندین برابری بار ترافیکی چه بر سر این منطقه خواهد آمد؟!  بی شک سایه سنگین این دو غول فولادی و شیشه ای برسر پارک و دریاچه زیبای کیو بسیار سنگینی خواهد کرد. 

تفکرات ساخت مجتمع های عظیم ، بدون نیاز سنجی های لازم که شاید تنها هدف آن نمایش قدرت اقتصادی و مالی یک شهر و یا یک کشور باشد ، بارها و بارها در دنیا تکرار شده و در اکثر موارد این تفکرات با ش !!! ت مواجه شده است. ش !!! گار هند که توسط یکی از بزرگترین معماران دنیا به نام لوکوربوزیه طراحی و ساخته شد و از آن به عنوان ش !!! ت ایده آلیسم مدرنیته یاد می کنند از آن جمله است  ویا دبی ، این شهر بی هویت با ساختمانهای بتنی ، شیشه ای و فولادی سر به فلک کشیده که اُرنامنتالیسم افراطی را به اوج خود رسانده ، از نمونه های ش !!! ت خورده اینگونه تفکرات جاه طلبانه اند.  

 حال که مسئولین محترم استانی بیش از پیش قدم در راه توسعه و پیشرفت نهاده اند بهتر است بدون شتابزدگی و با اندکی تامل و نیاز سنجی های منطقه ای لازم با استفاده از رویکردهای علمی کارشناسان مختلف ، در انتخاب طرح هایی که سیمای شهر را تغییر می دهند و تاثیرات فراوانی در تعاملات منطقه خواهند داشت دقت بیشتری کنند که این گونه طرح ها همچون نگینی بر چهره شهر !!! م آباد بدرخشد نه اینکه زخمی باشد بر پیکر این شهر. چرا که   !!! م آباد با داشتن پتانسیل های بی نظیر خود بستری مناسب برای اینگونه طراحی ها است .

 (حسین فلاح کردی-کارشناس ارشد معماری-مسئول خانه معمار لرستان)