ناظر گمرکات استان گیلان: ترانزیت خارجی ازگمرکات استان گیلان افزایش داشته است

تاریخ:دوشنبه 11 آبان 1394-06:15 ب.ظ

 

در هفت ماهه سالجاری ۱۹۰ هزار و ۲۱۶ تن کالا از گمرکات گیلان ترانزیت خارجی (مبدا) صورت گرفته است، افزود: ارزش این کالاهای ترانزیت شده ۱۷۴ میلیون و ۹۹۵ هزار و ۵۹ دلار است.

وی خاطرنشان کرد: طی هفت ماهه سال گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۵ تن کالا به ارزش ۱۳۱ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۲۲۳ دلار از گمرکات گیلان ترانزیت خارجی (مبدا) شده است.

شهبازی اظهارکرد: بر این اساس، ارزش کالاهای ترانزیت خارجی (مبدا) شده از گمرکات گیلان در هفت ماهه سالجاری از نظر وزنی ۳۱۸درصد و از لحاظ ارزشی ۳۳% نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

وی در بخش صادرات کالای غیر نفتی افزود: در هفت ماهه سالجاری حدود ۱۷۶ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۶۸۹ دلار کالای غیرنفتی با وزن ۲۸۰ هزارو ۶۳۰ تن از گمرکات گیلان (انزلی، آستارا و حسن رود ) صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی ،  محصولات معدنی و مصنوعات از آن ، محصولات صنایع شیمیایی عنوان کرده و افزود: این کالاها به بیش از ۳۰  کشور دنیا صادر شده است.

ناظرگمرکات گیلان ومدیر کل گمرک انزلی تصریح کرد: صادرات گمرکات استان  عمدتاً  به کشور روسیه، آذربایجان، عراق انجام می‌شود .

شهبازی ادامه داد: ما همچنین با کشورهای گرجستان، قزاقستان، هند، اکراین، آلمان، بلوروس، ارمنستان، فرانسه، جمهوری مولداوی، انگلستان، پا !!! تان، امارات متحده عربی، ما !!! ی، عراق، افغانستان و ...  مبادلات تجاری داشته ایم و کشورهایی همچون استونی، جمهوری چک ، تایوان و سومالی از جمله کشورهایی هستند که به مقصد کالاهای صادراتی ما افزوده شده اند.

ناظر گمرکات گیلان‌ یادآور شد: در این مدت همچنین بالغ بر یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۴۴۲ هزار تن کالا به ارزش حدود ۵۹۴ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۴۵۴ دلار از طریق گمرکات استان گیلان به کشور واردات قطعی شده است.

شهبازی تصریح کرد: بیشترین درصد وزنی و ارزشی کالاهای وارداتی از استان گیلان را آهن آلات، ماشین آلات و چوب تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: عمده واردات گمرکات گیلان  ازکشورفدراسیون روسیه،  قبرس، امارات متحده عربی، اتریش و ....است.

 
راه روستایی مشند آستارا بازگشایی شد

تاریخ:دوشنبه 11 آبان 1394-06:13 ب.ظ

 

رییس اداره راه و شهرسازی آستارا از بازگشایی راه روستایی مشند از توابع بخش مرکزی این شهرستان خبر داد.

 

انور بی نیاز روز دوشنبه  گفت: در پی بارش 24 ساعت گذشته در شهرستان آستارا بخشی از کوه در منطقه مشند دچار ریزش شد و این راه روستایی را مسدود کرد.
وی افزود: با تلاش بی وقفه راهداران مسیر این راه روستایی پس از سه ساعت بازگشایی شد و هم اینک تردد در این مسیر بدون هیچ گونه مشکل و محدودیتی انجام می شود.
وی همچنین از ریزش دوباره کوه در محور آستارا-آقچای خبر داد و بیان کرد: نیروهای راهداری پس از اطلاع از وقوع این حادثه بلافاصله در مکان مورد نظر حاضر شده و مانع از انسداد مسیر شدند.
وی با اشاره به فعالیت دو ساعته راهداران به منظور پا !!! ازی و جمع آوری گل و لای ، اضافه کرد: اقدام به موقع راهداران مانع از انسداد مسیر آستارا-آقچای شد.
وی به باز بودن تمامی راه های روستایی شهرستان آستارا اشاره کرد و گفت: حجم ریزش کوه در دو نقطه یاد شده حدود 50 متر مکعب بود ولی به علت متمرکز نبودن این ریزش در یک نقطه خاص جمع آوری آن اندکی به طول انجامید.
وی ادامه داد: راهداران با بکارگیری یک دستگاه لودر و دو دستگاه کامیون این ریزش ها را مهار !!! د تا هیچ آسیبی به خودروهای مسیر آستارا-آقچای و نیز راه روستایی مشند وارد نشود.
رییس اداره راه و شهرسازی آستارا در بخش دیگری از سخنان خود از ادامه روند عملیاتی ایجاد دیواره سنگی در مسیر سیلاب رودخانه آستاراچای خبر داد و بیان کرد: برای اجرای دیواره سنگی در مسیر سیلاب این رودخانه تاکنون 500 متر مکعب مصالح سنگی استفاده شده است.
بارش شدید باران در سه روز گذشته منجر به بالا آمدن آب رودخانه مرزی آستاراچای شد.
طغیان این رودخانه که برای چندمین سال پیاپی زمینه های نگرانی اهالی روستاهای مرزی منطقه را فراهم می آورد بار دیگر تعدادی از خانه ها و بخشی از باغات و انبارهای نگهداری محصولات کشاورزی روستاهای باغچه سرا ، خشکه دهنه و جلال آباد را زیر آب برد.
همچنین دیروز در پی بارش باران شدید و آبگرفتگی در سطح خیابان های برخی بخش های آستارا، اداره آموزش و پرورش این شهرستان، تمامی مدرسه های مقطع ابت !!! را تعطیل اعلام کرد.
در پی بالا آمدن و سرریز شدن آب رودخانه خواجه کری آستارا نیز در روز گذشته 200 خانوار در منطقه خلیل آباد خانه نشین شدند.
نقشه های پیش ی !!! هواشناسی نشان دهنده تضعیف تدریجی سامانه سرد و بارش زا از اواسط امروز در منطقه است که پیامد آن کاهش ابرناکی ، تضعیف بارش ها و از روز !!! همراه با افزایش نسبی دما می باشد.
در 24 ساعت گذشته 14 میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی آستارا ثبت شده و دمای فعلی هوا نیز با دو درجه کاهش نسبت به روز گذشته به هفت درجه سانتیگراد رسیده است.
کشف بیش از 100 تن چای سنواتی در ایست بازرسی قلعه آستارا

تاریخ:دوشنبه 11 آبان 1394-06:12 ب.ظ

سرهنگ رحیم مهدی زاده گفت: !!! ان ایستگاه بازرسی سه راهی قلعه آستارا در بررسی خودروهای عبوری در محور آستارا - اردبیل به پنج دستگاه تریلی مشکوک و طی بازرسی از آنها مشخص شد این خودروها حامل چای سنوات گذشته و فاسد هستند.
وی ادامه داد: در بازرسی دقیق از این پنج دستگاه کشنده مقدار 84 تن چای سنواتی کشف شد.
وی با تقدیر از همکاری سربازان گمنام !!! زمان (عج) و مقام قضایی افزود: همچنین !!! ان انتظامی شهرستان آستارا با اطلاع از قصد افراد سود جو جهت انتقال مقادیر زیادی چای سنواتی به مقاصد مورد نظر خودشان یک دستگاه کشنده دیگر را متوقف و به میزان 17 تن چای سنواتی فاسد را کشف !!! د.
وی مجموع ارزش اقتصادی این محموله های کشف شده را 18 میلیارد و 200 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: متهمان این پرونده ها به مراجع قضایی معرفی شدند.


مدیریت ریسک هوشمند در گمرک آستارا حاکم است

تاریخ:دوشنبه 11 آبان 1394-06:11 ب.ظ

 

مدیر کل گمرک آستارا از حاکم بودن مدیریت ریسک هوشمند در بخش های مختلف این اداره کل خبر داد.

 

حمید رضا محمدی گفت: مدیریت ریسک هوشمند در راستای فراگیر شدن روش های الکترونیکی گمرک ایجاد شده است.
وی افزود: هم اینک سامانه جامع گمرکی این فرصت را می دهد تا تمامی فرایند واردات ، صادرات و ترانزیت با اظهار الکترونیکی امکان پذیر شود.
وی با بیان اینکه در این فرآیند نیاز به حضور فیزیکی نیست ، اضافه کرد: اداره کل گمرک آستارا در راستای اعمال مدیریت ریسک اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان خود کرده است.
مدیر کل گمرک آستارا هدف از تشکیل دوره آموزشی مذکور را افزایش سطح دانش و آگاهی کارکنان و کارشناسان با نحوه اعمال مدیریت ریسک در روند بررسی و ارزی !!! اظهار نامه ها ، ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی بیان کرد و افزود: مبانی کلی این دوره آموزشی به مدت 16 ساعت طی دو روز توسط معاون دفتر آمار و فناوری گمرک !!! ایران ارائه شد.
محمدی ادامه داد: در این دوره 36 نفر از جمله معاونان ، ارزیابان ، مسئول و کارکنان واحد فناوری و اطلاعات ، کارشناسان و مسئولان امور گمرکی آستارا حضور داشتند.
گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و !!! وج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
در هفت ماهه گذشته سال جاری 240 هزار تن کالا به ارزش اقتصادی 92 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.