به نام آفریننده‌ی زیبایی‌ها

درود دوستان عزیز. این سه‌شنبه‌شب نیز در حسینیه‌ی صفارشرق دور هم جمع شدیم تا بحث تفسیر سوره‌ی بقره را ادامه بدهیم. این جلسه موضوع بحث آیه‌ی 156 سوره‌ی بقره است که به آیه استرجاع مشهور است. اما پیش از آن شنونده‌ی مباحث مطرح شده در تفسیر آیت‌الله جوادی آملی از زبان دوست عزیزم احسان انوریان بودیم.

در ادامه سراغ آیه‌ی 156 سوره‌ی بقره رفتیم. مانند همیشه دوستان تفسیرهای متعدد را مطالعه کرده بودند و خلاصه‌ی آن را در جلسه ارائه دادند. تفسیرهای نمونه، تسنیم، المیزان، تفسیر آقای طالقانی و مرحوم صفایی از جمله تفسیرهای ارائه شده در این جلسه بودند.

از مهم‌ترین مباحثی که در این جلسه به آن‌ها اشاره شد می‌توان موارد زیر را برشمرد: آزمون‌هایی که در قرآن به آن اشاره شده است، عالم طبیعت و آزمون، آزمون به وسیله‌ی نعمت‌ها، ظهور رسول و !!! و آزمایش انسان‌ها، مفهوم ثمرات، افراد مختلف و ثمرات آن‌ها، ثمره به عنوان با ارزش‌ترین چیز در زندگی هر فرد، امتحان انسان با ترس‌ها و محرومیت‌هایش، وعده‌ی خداوند در مورد ناامید !!! امید هر !!! که به غیر او امید ببندد، مفهوم صوب و صواب، مفهوم مالکیت، دیدگاه‌های مختلف در مورد اخلاق، مقایسه‌ی اخلاق عرفی، اخلاق به امید بهشت و ترس از دوزخ با اخلاق توحیدی، اخلاق توحیدی در قرآن، تفاوت صبر و تحمل، استرجاع و موارد تاریخی ذکر این آیه در سختی‌ها، اشاره به صابرین به عنوان نمونه‌ای برای تمام مومنان.

 

جلسه در ساعت 20:33 آغاز شد.