دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ نی نی سایت بازدید: ۵۱

آداب و رسوم شب یلدا کد l189662

شب یلدا یا همان شب چهله درازترین شب سال , آ !!! ین روز فصل پاییز و اولین شب فصل زمستان است.

یلدای ایرانی، شبی که خورشید از نو زاده می شود.

 

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آ !!! ین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می شود.

 

شب یلدا یا همان شب چهله درازترین شب سال , آ !!! ین روز فصل پاییز و اولین شب فصل زمستان است. ایرانیان از دیرباز بر این باور بوده اند که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد، آ !!! پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی ب !!! ا می !!! د.

 

«یلدا» برگرفته از واژهٔ سریانی به معنای «زایش» و «تولد» است. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام !!! م روز «میلاد خورشید» نام برده است. از آن جا که !!! م روز، نخستین روز دی ماه، بلندترین شب سال را پشت سر دارد از پس بلندترین شب سال که یلدا نامیده می شود خورشید از نو زاده می شود و طبیعت دوباره آهنگ زندگی ساز می کند و !!! می جهان را فرا می گیرد.

 

روز و روشنایی خورشید، نشانه هایی از آفریدگار بود در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه هایی از اهریمن. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه تر نشانه ای از غلبهٔ تاریکی.

 

آیین شب یلدا یا شب چهله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی میباشند.

 

یکی از مرسوم ترین آیین شب یلدا گرفتن فال حافظ است . مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند. در برخی دیگر از جاهای ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد. بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و !!! سندی به سپیده برسانند.