ای شیخ! گر توفیق شامل حالم شود شب‌های دعای کمیل می‌خوانم؛ از تو درخواست چند سطری درباره شخصیت کمیل برایم به رشته تحریر درآوری!

ای طالب! کمیل، مردی شجاع، اهل عبادت و با ایمان و از یاران باوفای علی المؤمنین علیه‌السلام بود و شب‌ها به طور مخفیانه به دنبال مولای خود حرکت می‌کرد تا مبادا آسیبی به وارد شود، مدتی نیز حکومت شهر هیت را بر عهده داشت و علی علیه‌السلام به او خبر داده بود که شخصی به نام حجاج ثقفی او را شهید می‌گرداند و در سنین پیری که حجاج ثقفی(لعَنَهُ‌الله) او را دستگیر کرده بود(در واقع کمیل برای حفظ جان قبیله‌اش، خود را تسلیم نمود و حجاج نتوانست او را دستگیر کند) کمیل به او گفت: «مولایم به من خبر داده بود که تو قاتل من هستی.» و حجاج ثقفی با کمال وقاحت او را شهید نمود. و پیکر پاکش در محله ثریه نجف به خاک س شد.
کمیل می‌دید در شب نیمه شعبان علی علیه‌السلام سر به سجده می‌نهد و دعایی را می‌خواند با نام دعای خضر...

(کمیل می گوید: شبی به منزل حضرت رفتم، فرمود: ای کمیل! چه باعث شده این‌جا بیایی؟ گفتم: ای المؤمنین! سبب آمدنم دعای خضر است. حضرت فرمود: بنشین، هرگاه این دعا را حفظ کردی آن را در هر شب بخوان یا در هر ماه یک مرتبه یا در هر سال یک نوبت یا لااقل در طول عمرت یک مرتبه بخوان که در این صورت محفوظ می‌مانی و یاری می‌شوی و روزی داده می‌شوی و هیچ گاه از مغفرت محروم نمی‌گردی. ای کمیل، طولانی بودن همراهی و صحبت تو با ما باعث شده که آنچه را درخواست کردی به تو بدهیم. بعد حضرت فرمود: بنویس: «اللّهمّ إنی اسئلک برحمتک الّتی وَسَعت کلَّ شی ءٍ...» تا آ دعا را حضرت خواند و من نوشتم.) 

ای طالب! پس بنگر که جایگاه این‌دعا و جایگاه کمیل در چه حد است که المؤمنین علیه‌السلام به او فرمود: «ای کمیل! طولانی بودن همراهی و صحبت تو با ما باعث شده که آنچه را سؤال کردی به تو بدهیم.» پس دانستی نام این دعا، در واقع دعای خِضر بوده است. 
_____________________________
اصحاب علی علیه السلام - اصغر ناظم زاده قمی – ص848.