عمل جراحی ترمیمی و ثانویه بینی هزینه و عوارض آن

برای اکثر قریب به اتفاق افراد، عمل ترمیمی بینی و ثانویه بینی باید برای مشکلات زیبایی خاصی از جمله بینی پیچ خورده یا یک مشکل عملکردی مانند دشواری در تنفس انجام شود. این مشکلات ممکن است به علت اشتباه جراح اصلی نباشند. تمام جنبه های بهبودی تحت کنترل جراح نبوده و برخی تغییرات آناتومیک می توانند منجر بهه مشکلات ناشی از عمل زیبایی بینی شوند. حدوداً ۱۵ درصد از عمل های اولیه ی بینی به هر دلیلی نیاز به عمل های ثانویه دارند.
عمل ترمیمی بینی می تواند انواع مختلفی از بدشکلی های بینی از کوچک شدن بیش از حد پل بینی تا عدم تقارن در نوک بینی را برطرف کند. این روش بسیار پیچیده بوده و نتایج آن مانند نتایج عمل زیبایی بینی اولیه (عمل جراحی اصلی) قابل پیش بینی نمی باشد. 
عمل ترمیمی بینی: اهمیت زمان بندی
پیش از در نظر گرفتن جراحی ترمیمی بینی حداقل یک سال منتظر بمانید. با اینکه مقداری از تورم بینی تقریباً بلافاصله از بین می رود، اما برطرف شدن کل تورم می تواند یک سال بطول بیانجامد. اکثر جراحان عقیده دارند که یک مقدار جزئی تورم حتی زمان بیشتری باقی می ماند. همچنین نرم شدن بافت اسکار حداقل یک سال طول می کشد (در صورت داشتن دو یا سه عمل پیشین زیبایی این زمان بیشتر است)، و وجود اسکار سفت می تواند از انجام اصلاحات کافی توسط جراح جلوگیری کند. اگر عمل ترمیمی بینی را خیلی زود انجام دهید، ممکن است یک مشکل جزئی تبدیل به یک فاجعه بزرگ شود، بنابراین برای انجام این عمل باید صبور بود.
مشاوره برای عمل ترمیمی بینی
در طول جلسه ی مشاوره، جراحان پلاستیک ما پوست، استحکام غضروف و ساختار استخوانی بینی شما را معاینه کرده و میزان غضروف موجود را مورد ارزی قرار می دهند زیرا تقریباً همیشه نیاز به پیوند غضروف است. گرافت ها می توانند موجب شکل دهی بهتر و پشتیبانی از مسیر جریان هوا شوند.
انواع مشکلات قابل رفع توسط عمل ترمیمی بینی
در ادامه توضیحاتی از برخی بدشکلی های متداول که توسط جراحی ثانویه ی بینی برطرف می شوند، ارائه شده است.
بدشکلی v مع
این نوع بدشکلی بینی شامل یک سایه ی v شکل مع در ناحیه ی میانی بینی می باشد. این ح در اثر ب غضروف های جانبی بالایی غضروف های تشکیل دهنده ی طرفین پل بینی اتفاق می افتد. این تغییر شکل اغلب زمانی رخ می دهد که جراح انجام دهنده ی عمل اصلی در حین برداشتن برآمدگی بینی و ش تن استخوان های بینی دچار اشتباه شده است. (این عمل موجب بی ثباتی غضروف های جانبی بالایی می گردد)
چگونگی ترمیم: استفاده از فیلر یا جراحی. متخصصین کلینیک زیبایی جعفری پور انجام جراحی زیبایی بینی را ترجیح می دهند زیرا فیلرها تغییر شکل را بطور دائمیی اصلاح نمی کنند. برای مثال حجم بدست آمده توسط فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک حدود ۶ ماه دوام دارند. پرکننده ها همچنین نسبت به جراحی زیبایی بینی از دقت کمتری برخوردار بوده و ممکن است موجب بزرگ تر نشان داده شدن بینی شوند. علاوه بر این، میتوانند موجب هاب و ایجاد بافت زخم نیز بشوند، و در نتیجه انجام جراحی های بعدی دشوار می شود. در نهایت، فیلرها می توانند در داخل بینی حرکت کنند. به همین دلایل، متخصصین کلینیک زیبایی ، عمل جراحی را هنگام اصلاح بدشکلی v مع به استفاده از پرکننده ها ترجیح می دهند. جراحی اغلب شامل قرار دادن غضروف پشتی در بالای پل بینی به منظور باریک بینی و عریض قسمت میانی می باشد.
افتادگی جداکننده ی سوراخ های بینی (کولوملا)
کولوملا نوار پوستی بین حفره های بینی می باشد. افتادگی کولوملا یا عدم تناسب بال کولوملا به ح ی گفته می شود که این قسمت بیشتر از حد مطلوب به طرف پایین کشیده شده باشد، بنابراین از نمای نیمرخ حدود ۴ میلی متر از حفره ی بینی و یا بیشتر آشکار است.
دلایل بالقوه ی بسیاری برای افتادگی کولوملا وجود دارد. برخی بصورت مادرزادی دچار این ح هستند که اغلب در اثر بلند بودن تیغه ی بینی و یا فشار آوردن غضروف ها روی کولوملا به طرف پایین بوجود میآید. برخی دیگر نیز به علت یک اشتباه در حین جراحی زیبایی بینی مبتلا به این بدشکلی می شوند.
نحوه ی ترمیم این وضعیت بستگی به علت تغییر شکل بینی دارد. ممکن است بافت اضافه پس از ایجاد یک برش برداشته شده و بخشی از تیغه ی بینی نیز جدا شود. غضروف دیگر نیز ممکن است برداشته و یا تراشیده شود. در موارد نادر ممکن است بخش استخوانی بینی کوچک شود.
بینی زینی شکل
در این نوع بدشکلی ح زینی شکل در ناحیه ی تیغه ی بینی وجود دارد که گاهی اوقات تحت عنوان بینی تورفته نیز نامیده می شود. برخورد جسمی سنگین به تیغه ی بینی موجب پایین رفتن آن می گردد.
چگونگی ترمیم: میتوان تیغه ی بینی را بالا آورد و یا با اضافه گرافت غضروفی در قسمت تورفتگی، این ناحیه را پر کرد.
فرورفتگی دریچه ی خارجی بینی
فرورفتگی دریچه ی خارجی بینی در اثر سستی یا تنگی دریچه ی بینی که باریک ترین بخش مسیر هوایی بینی است، ایجاد می شود. آسیب بینی یا اشتباهات صورت گرفته در حین جراحی زیبایی بینی اصلی می تواند منجر به این ح شود.
چگونگی ترمیم: در برخی موارد می توان با لیفت بافت گونه در طرفی از بینی که مسدود شده است، این  وضعیت را درمان کرد. در موارد دیگر ممکن است نیاز به جراحی باشد. روش های جراحی مختلفی را می توان برای این منظور استفاده کرد. برای مثال، در صورتی که فرورفتگی در اثر سستی دیواره ی بینی ایجاد شده باشد می توان از گرافت هایی در این ناحیه استفاده کرد. جراحی که عمل ترمیمی بینی را انجام می دهد باید پیش از انتخاب روش مناسب، علت این ح را بررسی نماید.
بینی منگنه ای
در این ح نوک بینی بسیار باریک به نظر رسیده و در واقع تورفتگی هایی در دو طرف بینی وجود دارد. برخی بیماران از بدو تولد دچار فرورفتگی در نوک بینی خود هستند. اما این نوع بدشکلی اغلب در اثر ب بیش از حد غضروف های نوک بینی در حین عمل اصلی رینوپلاستی بوجود می آید.
چگونگی ترمیم: معمولاً جراحی زیبایی بینی نوک بینی (tip plastyy) برای تغییر شکل نوک بینی با استفاده از غضروف گوش یا دیگر نواحی بدن انجام می گیرد.
تیز بودن نوک بینی

نوک بینی که بصورت تیز به نظر می رسد اساساً به این معنی است که غضروف های آلار بسیار برجسته بوده و ظاهری تیز دارند و یا بیش از حد دارای جلوآمدگی هستند. بسیاری از بیماران بصورت مادرزادی دارای بینی با نوک تیز هستند. این بدشکلی بیشتر در اشخاص با پوست نازک شایع است.
چگونگی ترمیم: بستگی به آناتومی منحصر بفرد بیمار دارد. روش اندونازال (برشهای داخلی) در برخی  بیماران مورد استفاده قرار می گیرد و در سایرین نیز جراحی زیبایی بینی باز استفاده میشود. ممکن است غضروفها تراشیده یا بریده شوند. در بیماران با پوست نازک، ممکن است یک گرافت بافت نرم یا فاسیا در بالای غضروفهای نوک بینی قرار داده شوند. ترمیم بینی نوک تیز یا دیگر بدشکلی های نوک بینی یکی از چالش برانگیزترین روش های جراحی زیبایی بینی است.
بازشدگی سقف بینی
هنگامی که استخوان های بینی در بالای بینی به هم نمی رسند، یک فضای باز شکل می گیرد. باز شدگی سقف بینی موجب می شود که بینی بسیار پهن به نظر برسد. معمولاً پوست بینی رشد کرده و به داخل این فضا می افتد و به تدریج خطوط عمودی یا تورفتگی هایی ظاهر می شوند.
چگونگی ترمیم: بستگی به میزان پایین یا بالا بودن محل استخوان های بینی دارد. ممکن است انجام استئوتومی (ش تن) ضروری باشد و با استفاده از گرافت onlayy نیز میتوان فاصله ی بین استخوان های بینی را پر کرد.
بهبودی پس از عمل ترمیمی بینی
بهبودی رینوپلاستی ترمیمی شبیه به بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی است. استفاده از تامپون های داخل بینی به کاهش تورم و خونریزی بعد از جراحی کمک می کند، اما تا زمان برداشتن آن ها نمی توان از راه بینی نفس کشید. 
هزینه عمل ترمیمی بینی
هزینه های جراحی ترمیمی و ثانویهی بینی بیشتر از جراحی زیبایی بینی اولیه است. هر قسمت از این هزینه که مستقیماً مرتبط با اصلاح مشکلات مربوط به مسیر جریان هوا باشد را می توان با استفاده از بیمه پوشش داد، با این حال هر گونه هزینه های مرتبط با تغییرات زیبایی را باید خود بیمار بپردازد.

مطالب مرتبط:

بینی نوک پهن

جراحی بینی استخوانی

عمل ترمیمی بینی