روش های صحیح مطالعه قبل از امتحان

گام اول تنظیم برنامه درسی مناسب برای گذراندن موفقیت آمیز امتحان هاست. برنامه ریزی درست به دانش آموز کمک می کند تا وقتش را با دقت بین درس های مختلف تقسیم کند و از انرژی ذهنی خود بهترین استفاده را ببرد. برای مثال، می تواند برنامه ریزی خود را براساس وقت بیشتر برای درس های مهم تر و یا وقت بیشتر برای درس هایی که در آن ضعیف است، مشخص کند. بدیهی است بیشتر خواندن و تمرین !!! ، علاقه و انگیزه دانش آموز را برای یادگیری بیشتر خواهد کرد.
هنگام برنامه ریزی برای مطالعه درس ها باید توجه داشت که از شیوه تک درسی استفاده نشود، زیرا نه تنها دانش آموز را زود خسته و بی حوصله می کند، بلکه سطح یادگیری او را نیز کاهش می دهد. به جای این شیوه بهتر است مطالعه سه، چهار درس را در برنامه روزانه خود بگنجاند. هر چه تنوع در زمان بندی درس ها بیشتر باشد، نتیجه بهتری نیز دریافت خواهد کرد. همچنین دانش آموز باید به تناسب بین درس های انتخ !!! نیز توجه کند.
تمرین حل !!! ممتد و مطالعه !!! درس هایی که با عدد و فرمول سر و کار دارند یا درس های حفظ !!! ی، روش موثری برای یادگیری نیست. ترکیب درس هایی مثل فیزیک، ریاضی، هندسه با درس های حفظ !!! ی مثل تاریخ، جغرافی و ادبیات بهترین روش برای مطالعه محسوب می شود.

هنگام مطالعه درس های حفظ !!! ی، برای اینکه ذهن دانش آموز از موضوع اصلی دور نشود، بهتر است:
موضوع درس را برای خود خلاصه کند.
ضمن خواندن، پرسش هایی از متن درس درآورد.
 محورهای اصلی درس و نکات کلیدی آن را فهرست وار یادداشت کند.
رابطه یی بین قسمت های مختلف درس در ذهن خود برقرار کند.

 بخوانید،بازگو کنید،مرور کنید.

در این شگرد شما بخشی از متن را میخوانید کتاب را می بندید یادداشت هایتان را کنار می گذارید و هرچه را بخاطر می آورید مینویسید یا با صدای بلند می گویید و سپس آنچه را خوانده اید مرور می کنید.

تمرین بازی !!! .

تمرین بازی !!! زمانی ضرورت می یابد که حافظه قرار است تثبیت شود و مدتی  در دسترس بماند بعد از این که درستان تمام شد از آن درس آزمون بگیرید با آزمون های مکرر یعنی تمرین باز ی !!! مکرر واژه ها از حافظه

یاد یار ها

شگرد ها و ترفند های سوری برای رمز گذاری، دخیره سازی  و نگهداری اطلاعات. برخی یاد یار ها شکل قافیه هایی را دارند که به آسانی حفظ می شوند مثلا فروردین اردیبهشت بعد از آن !!! داد را باید نوشت0 برخی دیگر برای یاد آوری از فرمول استفاده می کنند مثلا در آموزش رانندگی حروف واژه ی ((صادرات)) به ترتیب !!!   صندلی، آیینه، دنده ،راهنما و ترمز است

در مطالعه کد گذاری کنید.

با قطعه بندی اطلاعات ممکن است مقدار آن را کاهش دهیم به همین دلیل خیلی ها به جای اعدادی که نمیتوان حفظشان کرد از واژه ها بهره میگیرند. دویدم و دویدم هفت هشتا نقش پنجهتو یک  سه راهی دیدم. به جای 2278513

آموخته های خود را به کار بگیرید.

مطالبی را که آموخته اید در زندگی روزمره معنا دار کنید.راه های معمول افزودن معنا عبارت اند از ساختن داستانی در باره ی مطلب پیدا !!! مثال و ایجاد تصاویر دیداری

از خیلی خوانی بپرهیزید!!

هنگام مطالعه حوصله به !!! ج دهید یاد گیری طی جلسات متعدد نتایج بهتری دارد تا یاد گیری شتاب زده و فشرده.(اگرچه مرور مطالب اگر چه مرور مطالب درست پیش از امتحان می تواند مفید باشد.)

از لحاظ زمان صرف شده یاد گیری فاصله دار موثرتر از یاد گیری بی وقفه است به عبارتی دیگر سه جلسه ی مطالعه ی !!! اعته بیش از یک جلسه ی سه ساعته در حفظ مطالب موثر می باشد. بنابر این رعایت فاصله ی زمانی فشار روانی مربوط به مطالعه را تا حد معقولی کاهش می دهد.

با استفاده از استراحت کوتاه تداخل را به حداقل برسانید.

یادگیری فعال در مقایسه با خواندن یا گوش دادن منفعلانه موجب درک و نگهداری بهتر مطالب می شود باید مطلب را برای ذهن قابل هضم کنید یعنی تشخیص موارد مهم از موارد بی اهمیت


به طور معمول، بعد از هر یک ساعت مطالعه، ۱۵ دقیقه استراحت و تنفس نیاز است. قدم زدن در حیاط، نوشیدن یک لیوان آب میوه یا خوردن مقداری گردو و بادام تاثیری مثبت بر عملکرد مغز دانش آموز می گذارد.
 خواب کافی می تواند از شدت اضطراب امتحان بکاهد. اغلب دانش آموزان به حداقل ۶ و ۷ ساعت خواب در طول شبانه روز احتیاج دارند و اگر آنها کمتر از این میزان بخوابند، بدنشان مستعد و آماده آسیب های روحی - جسمی خواهد شد. هر گونه بی نظمی در برنامه خواب یا کم خو !!! موجب کاهش کارایی مغز و افزایش اضطراب می شود.
تغذیه مناسب نیز تاثیری مستقیم بر عملکرد تحصیلی دانش آموز می گذارد. تحقیقات و پژوهش های مختلف نشان می دهند رژیم های غذایی ناسالم و ناکافی تاثیری منفی بر قابلیت فراگیری دانش آموزان، تمرکز حواس و هوشیاری آنان می گذارد. همان طور که می دانید برخی از غذاها آرامش بخش تر از سایر غذاها هستند.
شیر گرم، موز، (بادام، نخودچی، کشمش، فندق، پسته، گردو) سرشار از منیزیم است و کمبود آن منجر به ناتوانی یادگیری می شود. از میان میوه ها هم سیب، آناناس و !!! ما به علت داشتن انواع ویتامین ها و مواد قندی تاثیری مثبت بر فعالیت های مغزی می گذارند. موادی که باید از مصرف افراطی آنها در روزهای امتحان پرهیز کرد، عبارتند از قهوه، شکر، شیرینی، گوشت های پرچرب (مثل سوسیس، کالباس) و نوشابه های کافئین دار.