گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس در 25 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی الکترونیک و مخابرات
بازدید ها 1
فرمت فایل doc
حجم فایل 39 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25
گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس

فروشنده فایل

کد کاربری 6017
کاربر

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس در 25 صفحه ورد قابل ویرایش


فهرست

مقدمه ..................................................................................................................1

نمودار سازمانی .......................................................................................................2

انواع انتقال ............................................................................................................3

انواع مراکز ...........................................................................................................4

انواع سو ئیچینگ ....................................................................................................6

سیگنالینگ ............................................................................................................6

مراکز تلفن..............................................................................................................7

مکانیزم مخابرات ...................................................................................................10

واحد سوئیچ .........................................................................................................11

کارتهای موجود در سوئیچ ........................................................................................11

چک سوئیچ..........................................................................................................12

راه اندازی یک مرکز...............................................................................................13

شبکه های خصوصی مجازی ( )............................................................................16

دسته بندی بر اساس رمز نگاری .........................................................................17

دسته بندی بر اساس لایه پیاده سازی ...................................................................17

دسته بندی بر اساس کارکرد تجاری.......................................................................19

مختصری درباره تئوری ....................................................................................19

پیاده سازی ...................................................................................................20

پرتکل های مورد استفاده...........................................................................................21مقدمه:ارتباط مخابراتی سرخس با دنیای خارج اولین بار در سال 1315 هجری شمسی توسط یک رشته سیم مغز فولاد به صورت فیزیکی و با تیرهای چوبی بر قرار گردید.

در شهریور 1320 همزمان با حمله روس ها از شمال به ایران این خط ارتباطی قطع گردیده و مجدداً از سال 1323 اما از مسیر دیگری ارتباط دایر می شود

در سال 1352 پنجاه خط مغناطیسی در سرخس دایر که این مقدار در سال 1353 به 200 خط و در سال 1357 به 440 خط افزایش می یابد.

پس از انقلاب شکوهمند ی ایران و در سال 1363 مرکز تلفن سرخس احداث و 1000 شماره الکترو مکانیکی (emd) نصب و راه اندازی شد.در سال 1374 سوئیچ فوق جمع آوری و به جای آن سوئیچ 3000 شماره های دیجیتال ericsson نصب و راه اندازی گردید. در سال 1377 این مقدار به 5000 شماره ericsson و در سال 1380 به 8000 شماره افزایش یافت. در سال 1381 نیز سوئیچ 10000 شماره parstel نصب و راه اندازی گردید.

در سال 1384 با اضافه شدن تقاضا بیش از ظرفیت سوئیچ را تغییر داده و سوئیچ zte که قابلیت 12000 شماره را دارد و قابل ارتقا نیز می باشد.مخابرات یعنی انتقال اطلاعات ( پیام ) یا ارتباط میان مشترکین بدین صورت که امواج ساطع شده از انسان را که میرا هستند را به امواج پایدار الکتریکی تبدیل کرده و آن را انتقال داده و به مقصد می رساندانواع انتقال:

1- سیم تلفنی:

از این نوع ارتباط در فواصل کوتاه و داخل شهر استفاده می شود2- فیبر نوری:

برای ارتباطات راه دور و نیز ارتباطاتی که حجم بسیار زیادی دارد استفاده می شود.

از فیبر نوری برای ارتباطات بین شهری و نیز ارتباطات بین دو مرکز که در داخل شهر قرار دارد استفاده می شود.3- انتقال هوایی:

برای ارتباطات بین شهری و حتی بین المللی استفاده می شود. که شامل سه نوع ارتباط است:الف- انتقال موازی با زمین

در این نوع انتقال امواج موازی سطح زمین ارسال می شود.لازم به ذکر است امواج بالاتر از 80 کیلو متر از سطح زمین نمی رود.ب‌- ارسال هوایی:

در این نوع ارسال از خاصیت منع کنندگی جو زمین استفاده می شود ، ارتفاع امواج می توانند بین 80 تا 400 کیلو متر باشد.انعکاس جو زمین در شب به مراتب بیشتر از روز می باشد ، بنابراین در شب دریافت اطلاعات به مراتب خیلی بهتر از روز می باشد.

پ- ارسال ای

در این نوع ارسال سیگنال ارسالی به مراتب خیلی بیشتر از دو ح قبلی است.

تلفن های ابت

ابت ترین سیستم یک دهنی و یک گوشی بوده ، مکانیزم آن به گونه ای بود که یک کاسه ف ی که داخل آن براده های زغال قرار داشته و یک صفحه دیاگرام که با کاسه کاملاً عایق شده بود و یک باتری که بتوان نوسانات صوتی را به نوسانات الکتریکی تبدیل نمود و از طریق جفت سیم به گوشی شخص مورد نظر بفرستد.

5- مراکز دیجیتالی

بعد از مراکز الکترونیکی مراکز دیجیتالی بر سر کار آمد که در آن به جای سلکتورها از م ی پل رها استفاده شد.6- مراکز spc

بعد از مراکز الکترو مکانیکی روند رشد وسایل مخابراتی بسیار زیاد بود به گونه ای که وقتی مراکز الکترو مکانیکی شروع به جمع آوری شد مراکز سوئیچ یا همان spc روی کار آمد که به آن مراکزی با برنامه های ذخیره شده گفته می شود و در آن هم سخت افزار و هم نرم افزار بکار رفته است.از مواردی که می توان نام برد (سوئیچ های خارجیs12,ewsd,neax614 cdc98و سوئیچ های مونتاژ ایران پارستل ، کیاتل ، عصر).انواع سوئیچینگ:

1- سوئیچینگ مداری

در این روش برای انتقال اطلاعات بین دو ماشین ابتدا یک اتصال فیزیکی بین مبدا و مقصد برقرار می شود در این روش خطوط ارتباطی گیرنده و فرستنده از نظر الکتریکی به هم متصل می شوند .

2- سوئیچینگ پیام

در این روش که صرفا مختص انتقال داده های دیجیتال است هر ایستگاه یک اتصال دائمی و همیشه وصل با مر کز سوئیچ خود دارد .سیگنالینگ:

زبان ارتباطی بین سیستم ها را سیگنالینگ می گویند.

از انواع آن می توان بهe&m,r1,r2,no0,no1,…,no7)) اشاره نمود.

سیستمی که در ایران کار می نماید از نوع no7 مدل کانال مشترک یا ‍‍ccs می باشد.مراکز تلفن:

1- مرکز تلفن شهری

ارتباط را میان مشترکین داخل شهر برقرار می نماید.

2- مرکز تلفن بین شهری(std)

ارتباط را میان مشترک داخل شهر و مشترک خارج از شهر برقرار می نماید.

که شامل سه بخش lx,pc,sc می باشد.

که می توان مکانیزم زیر را برای آن تعریف نمود.

مشترکی که در شهر کاشمر می باشد می خواهد با مشترکی که در شهر لاهیجان است تماس بگیرد بنابراین از lx کاشمر به pcتربت حیدریه ارتباط برقرار می شود و از آنجا به pc رشت ارتباط برقرار می شود اگر ارتباط برقرار شود به lx لاهیجان رفته و ارتباط برقرار می شود اگر dr1 برقرار نشد آنگاه از dr2 ارتباط برقرار میشود و به pc رشت رفته و از آن به lx لاهیجان می رود اگر باز هم از dr2 ارتباط برقرار نشد به sc مشهد می رود و از آن دوباره از خط lcr1 ارتباط برقرار می نماید و اگر ارتباط برقرار نشد از خط lcr2 ارتباط را برقرار می کند به نزدیکترین راه dr و به دورترین راه lcr می گویند.شبکه های خصوصی مجازی ( )

در طی ده سال گذشته دنیا دستخوش تحولات فراوانی در عرصه ارتباطات بوده است . اغلب سازمانها و موسسات ارائه دهنده کالا و خدمات که در گذشته بسیار محدود و منطقه ای مسائل را دنبال و در صدد ارائه را ارهای مربوطه بودند ، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفکر در محدوده جهانی برای ارائه خدمات و کالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر تفکرات منطقه ای و محلی حاکم بر فعالیت های تجاری جای خود را به تفکرات جهانی و سراسری داده اند. امروزه با سازمانهای زیادی برخورد می نمائیم که در سطح یک کشور دارای دفاتر فعال و حتی در سطح دنیا دارای دفاتر متفاوتی می باشند . تمام سازمانهای فوق قبل از هر چیز بدنبال یک اصل بسیار مهم می باشند : یک روش سریع ، ایمن و قابل اعتماد بمنظور برقراری ارتباط با دفاتر و نمایندگی در اقصی نقاط یک کشور و یا در سطح دنیا اکثر سازمانها و موسسات بمنظور ایجاد یک شبکه wan از خطوط اختصاصی (leased line) استفاده می نمایند.خطوط فوق دارای انواع متفاوتی می باشند. isdn ( با سرعت 128 کیلوبیت در ثانیه )، ( oc3 optical carrier-3) ( با سرعت 155 مگ ت در ثانیه ) دامنه وسیع خطوط اختصاصی را نشان می دهد. یک شبکه wan دارای مزایای عمده ای نسبت به یک شبکه عمومی نظیر اینترنت از بعد امنیت وکارآئی است . پشتیانی و نگهداری یک شبکه wan در عمل و زمانیکه از خطوط اختصاصی استفاده می گردد ، مست م صرف هزینه بالائی است همزمان با عمومیت یافتن اینترنت ، اغلب سازمانها و موسسات ضرورت توسعه شبکه اختصاصی خود را بدرستی احساس د. در ابتدا شبکه های اینترانت مطرح گردیدند.این نوع شبکه بصورت کاملا" اختصاصی بوده و کارمندان یک سازمان با استفاده از رمز عبور تعریف شده ، قادر به ورود به شبکه و استفاده از منابع موجود می باشند. اخیرا" ، تعداد زیادی از موسسات و سازمانها با توجه به مطرح شدن خواسته های جدید ( کارمندان از راه دور ، ادارات از راه دور )، اقدام به ایجاد شبکه های اختصاصی مجازی )virtual private network) نموده اند.

یک ، شبکه ای اختصاصی بوده که از یک شبکه عمومی ( عموما" اینترنت ) ، برای ارتباط با سایت های از راه دور و ارتباط کاربران بایکدیگر، استفاده می نماید. این نوع شبکه ها در عوض استفاده از خطوط واقعی نظیر : خطوط leased ، از یک ارتباط مجازی بکمک اینترنت برای شبکه اختصاصی بمنظور ارتباط به سایت ها استفاده می کند.دسته بندی براساس رمزنگاری

را می توان با توجه به استفاده یا عدم استفاده از رمزنگاری به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

1- رمزشده :

های رمز شده از انواع مکانیزمهای رمزنگاری برای انتقال امن اطلاعات بر روی شبکه عمومی استفاده می کنند. یک نمونه خوب از این ها ، شبکه های خصوصی مجازی اجرا شده به کمک ipsec هستند.

2- رمزنشده :

این نوع از برای اتصال دو یا چند شبکه خصوصی با هدف استفاده از منابع شبکه یکدیگر ایجاد می شود. اما امنیت اطلاعات در حال تبادل حائز اهمیت نیست یا این که این امنیت با روش دیگری غیر از رمزنگاری تامین می شود. یکی از این روشها تفکیک مسیری است. منظور از تفکیک مسیری آن است که تنها اطلاعات در حال تبادل بین دو شبکه خصوصی به هر یک از آنها مسیر دهی می شوند. (mpls ) در این مواقع می توان در لایه های بالاتر از رمزنگاری مانند ssl استفاده کرد.

هر دو روش ذکر شده می توانند با توجه به سیاست امنیتی مورد نظر ، امنیت مناسبی را برای مجموعه به ارمغان بیاورند، اما معمولا های رمز شده برای ایجاد امن به کار می روند. سایر انواع مانند mpls بستگی به امنیت و جامعیت عملیات مسیری دارند.دسته بندی براساس لایه پیاده سازی

بر اساس لایه مدل osi که در آن پیاده سازی شده اند نیز قابل دسته بندی هستند. این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. برای مثال در های رمز شده ، لایه ای که در آن رمزنگاری انجام می شود در حجم ترافیک رمز شده تاثیر دارد. همچنین سطح شفافیت برای کاربران آن نیز با توجه به لایه پیاده سازی مطرح می شود.

1- لایه پیوند داده :

با استفاده از های لایه پیوند داده می توان دو شبکه خصوصی را در لایه 2 مدل osi با استفاده از پروتکلهایی مانند atm یا frame relay به هم متصل کرد.با وجودی که این مکانیزم راه حل مناسبی به نظر می رسد اما معمولا روش ارزنی نیست چون نیاز به یک مسیر اختصاصی لایه 2 دارد. پروتکلهای frame relay و atm مکانیزمهای رمزنگاری را تامین نمی کنند. آنها فقط به ترافیک اجازه می دهند تا بسته به آن که به کدام اتصال لایه 2 تعلق دارد ، تفکیک شود. بنابراین اگر به امنیت بیشتری نیاز دارید باید مکانیزمهای رمزنگاری مناسبی را به کار بگیرید.

2- لایه شبکه :

این سری از ها با استفاده از tunneling لایه 3 و/یا تکنیکهای رمزنگاری استفاده می کنند. برای مثال می توان به ipsec tunneling و پروتکل رمزنگاری برای ایجاد اشاره کرد.مثالهای دیگر پروتکلهای gre و هستند. جالب است اشاره کنیم که در ترافیک لایه 2 تونل می زند اما از لایه 3 برای این کار استفاده می کند. بنابراین در های لایه شبکه قرار می گیرد. این لایه برای انجام رمزنگاری نیز بسیار مناسب است. در بخشهای بعدی این گزارش به این سری از ها به طور مشروح خواهیم پرداخت.1- لایه کاربرد :

این ها برای کار با برنامه های کاربردی خاص ایجاد شده اند. های مبتنی بر ssl از مثالهای خوب برای این نوع از هستند. ssl رمزنگاری را بین مرورگر وب و سروری که ssl را اجرا می کند، تامین می کند.ssh مثال دیگری برای این نوع از ها است.ssh به عنوان یک مکانیزم امن و رمز شده برای login به اجزای مختلف شبکه شناخته می شود. مشکل ها در این لایه آن است که هرچه خدمات و برنامه های جدیدی اضافه می شوند ، پشتیبانی آنها در نیز باید اضافه شود.

دسته بندی براساس کارکرد تجاری

را برای رسیدن به اه تجاری خاصی ایجاد می شوند. این اه تجاری تقسیم بندی جدیدی را برای بنا می کنند .

1- اینترانتی :

این سری از ها دو یا چند شبکه خصوصی را در درون یک سازمان به هم متصل می کنند. این نوع از زمانی معنا می کند که می خواهیم شعب یا دفاتر یک سازمان در نقاط دوردست را به مرکز آن متصل کنیم و یک شبکه امن بین آنها برقرار کنیم.

2- ا ترانتی :

این سری از ها برای اتصال دو یا چند شبکه خصوصی از دو یا چند سازمان به کار می روند. از این نوع معمولا برای سناریوهای b2b که در آن دو شرکت می خواهند به ارتباطات تجاری با یکدیگر بپردازند، استفاده می شود.

شبکه خصوصی مجازی یا (virtual private network) در اذهان تصور یک مطلب پیچیده برای استفاده و پیاده کنندگان آن به وجود آورده است . اما این پیچیدگی ، در مطالب بنیادین و مفهومی آن است نه در پیاده‌سازی .
این نکته را باید بدانید که پیاده‌سازی دارای روش خاصی نبوده و هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری روش پیاده‌سازی خود را داراست و نمی‌توان روش استانداردی را برای کلیه موارد بیان نمود . اما اصول کار همگی به یک روش است .

مختصری درباره تئوری
مفهوم اصلی چیزی جز برقراری یک کانال ارتباطی خصوصی برای دسترسی کاربران راه دور به منابع شبکه نیست . در این کانال که بین دو نقطه برقرار می‌شود ، ممکن است که مسیرهای مختلفی عبور کند اما ی قادر به وارد شدن به این شبکه خصوصی شما نخواهد بود . گرچه می‌توان از در هر جایی استفاده نمود اما استفاده آن در خطوط dialup و leased کار غیر ضروری است (در ادامه به‌دلیل آن پی خواهید برد).
در یک ارتباط شبکه یا شبکه‌ها می‌توانند به هم متصل شوند و از این طریق کاربران از راه دور به شبکه به راحتی دسترسی پیدا می‌کنند. اگر این روش از ارائه دسترسی کاربران از راه دور را با روش خطوط اختصاصی فیزیکی (leased) مقایسه کنیم ، می‌بینید که ارائه یک ارتباط خصوصی از روی اینترنت به مراتب از هر روش دیگری ارزان‌تر تمام می‌شود .
از اصول دیگری که در یک شبکه در نظر گرفته شده بحث امنیت انتقال اطلاعات در این کانال مجازی می‌باشد . یک ارتباط می‌تواند بین یک ایستگاه کاری و یک شبکه محلی و یا بین دو شبکه محلی صورت گیرد. در بین هر دو نقطه یک تونل ارتباطی برقرار می‌گردد و اطلاعات انتقال یافته در این کانال به صورت کد شده حرکت می‌کنند ، بنابراین حتی در صورت دسترسی مزاحمان و رها به این شبکه خصوصی نمی‌توانند به اطلاعات رد و بدل شده در آن دسترسی پیدا کنند.
جهت برقراری یک ارتباط ، می‌توان به کمک نرم‌افزار یا سخت‌افزار و یا ترکیب هر دو ، آن را پیاده‌سازی نمود . به طور مثال اکثر دیواره‌های آتش تجاری و روترها از پشتیبانی می‌کنند . در زمینه نرم‌افزاری نیز از زمان ارائه ویندوز nt ویرایش 4 به بعد کلیه سیستم عامل‌ها دارای چنین قابلیتی هستند .
دراینجا پیاده‌سازی بر مبنای ویندوز 2000 گفته خواهد شد .