!!! (ص) وارد قبا شد

 
براساس روایت تاریخی، نخستین شب ربیع الاول !!! (ص) براى فریب مشرکان، حضرت علی (ع) را به جاى خویش در بسترش خوابانید و خود، از خانه خارج و به همراه ابوبکر از مکه بیرون رفت و در غار «ثور» که در جنوب مکه و در نقطه مقابل مدینه قرار داشت، پناه گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نخستین شب ربیع الاول !!! (ص) براى فریب مشرکان، حضرت علی (ع) را به جاى خویش در بسترش خوابانید و خود، از خانه خارج و به همراه ابوبکر از مکه بیرون رفت و در غار «ثور» که در جنوب مکه و در نقطه مقابل مدینه قرار داشت، پناه گرفت.

مشرکان، پس از هجوم به خانه !!! (ص) و مشاهده !!! على بن ابى طالب (ع) در رختخواب آن حضرت، خشمناکتر شده و به تعقیب آن حضرت پرداختند و براى پیدا !!! وى، صد شتر جایزه تعیین نمودند ولى هر چه تلاش !!! د، به وى دست نیافتند.

آن حضرت پس از سه شب پنهان ماندن در غار ثور، در شب چهارم ربیع الاول به سوى مدینه هجرت کرد و در روز دوشنبه دوازدهم همین ماه وارد منطقه قبا شد و پس از ده روز توقف در روز !!! بیست و سوم ماه وارد مدینه شد و مورد استقبال باشکوه اهالى مدینه قرار گرفت.

در چند روزی که !!! (صلی الله علیه وآله) در قبا بود، مسجدی در این ناحیه بنا کرد که طی آن، تنها دیواری از سنگ‌های حرّه بر گرد آن کشیده شد. تا زمان توسعه ولید بن عبد الملک مسجد سقف نداشت و اگر هم داشت، از همان شاخه‌های !!! ما بود.

آن حضرت در این چند روز میهمان کلثوم بن هِدْم بود و در منزل سعد بن خَیْثمه با مردم !!! می‏خواند. سعد در جنگ بدر و پدرش درجنگ احدبه شهادت رسیدند. خانه سعد بن خَیْثمه و کلثوم بن هِدْم در سمت قبله مسجد جنوب غربی بوده و هر دوی آنها در حال حاضر، در مسجد قرار گرفته است. تا پیش از توسعه سال ۱۴۰۶ قمری، خانه سعدبن خَیْثمه به صورت مستقل وجود داشته و طی چهارده قرن، زائران قبا، به آن خانه نیز وارد شده و در آن !!! می‏خواندند. در حال حاضر، محل این دو خانه، در سمت قبله مسجد قبا، سمت راست محراب واقع است.

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بعدها نیز که در مرکز مدینه !!! ن شد، هر هفته، گاه روزهای شنبه و گاه دوشنبه به قبا می‏آمد و در این مسجد !!! می‏گزارد. ابن شَبّه نوشته است: «إنَّ النَّبی (صلی الله علیه وآله) کانَ یَأتِی قُباء یَوْمَ الإثْنَین. »

بنا به روایات فراوان، مسجد قبا مصداق آیه «… لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَی !!! َّقْوی مِنْ أَوَّلِ یَوْم أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِیهِ…» می‏باشد. این آیه اشاره به این نکته دارد که این مسجد از روز نخست بر پایه تقوا ساخته شد و لذا سزاوار است تا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در این مسجد !!! بگزارد. به سبب نزول این آیه در شأن مسجد قبا، در آن زمان، مسجد یاد شده را به نام «مسجد !!! قوی» می‏شناختند. این آیه در برابر مسجد ضرار نازل شد که برخلاف مسجد قبا که بر پایه تقوا ساخته شده بود، مسجد ضرار بر پایه نفاق و اختلاف بنا گردید. تعبیر «مِنْ اَوَّلِ یَوْم» به معنای همان روز تأسیس مسجد است که با نیت خالص بنا نهاده شد.

همچنین نقل شده است که آیه «… فِیهِ رِجالٌ یُحِبُّونَ أَنْ یَتَطَهَّرُوا وَ اللهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ» در شأن !!! گزاران مسجد قبا نازل شده است. این آیه در کنار آیاتی که اشاره به اقدام منافقان در ساختن مسجد ضرار دارد، در سوره توبه آمده و مربوط به سال نهم هجری، اندکی پیش از جنگ تبوک است.

یاقوت حِمَوی در اوایل قرن هفتم هجری نوشته است که مسجد ضرار در برابر مسجد قبا ساخته شد و تا به امروز ویرانه آن باقی است. زائرانی که برای زیارت مسجد قبا به این ناحیه می‏آیند، به مسجد ضرار هم سری زده و با زدن لگدی به آن، از آنجا می‏گذرند.

به هر روی، مسجد قبا نخستین مسجدی است که رسول الله (صلی الله علیه وآله) آن را بنا کرد. آن حضرت درباره !!! خواندن در مسجد قبا فرمود: «مَنْ تَطَهَّرَ فی بَیْتِهِ ثُمَّ أتی مَسْجِدَ قُباء فَصلّی فِیهِ رَکْعَتَیْن کانَ کأجْرِ عُمْرة؛ !!! ی که در خانه‏اش وضو بگیرد، آنگاه به مسجد قبا درآید و دو رکعت !!! بگزارد، ثواب یک عمره را برده است.»

در حدیث دیگری هم آمده است: «کانَ النَّبِیُّ (صلی الله علیه وآله) یَأتِی مَسْجِدَ قُباء راکباً وَ ماشِیاً فَیُصَلّی فِیهِ رَکْعَتَیْن؛ رسول خدا، گاه پیاده و گاه سواره به مسجد قبا می‏آمد و دو رکعت !!! در آن می‏خواند. »
 

تصویری از مسجد قبا در مدینه منوره