رئیس ستاد اربعین:

لغو روادید برای اربعین نداریم

 
رئیس ستاد اربعین،اعلام کرد: لغو روادید برای سفر اربعین یقیناً اتفاق نمی‌افتد، بنابراین زائران باید ویزا داشته باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در جلسه ستاد اربعین که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد حسین ذوالفقاری، تأکید کرد: مردم و زائران از هم اکنون در سامانه اعلام شده توسط سازمان حج و زیارت ثبت‌نام کرده و ویزای خود را دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای سازماندهی امور زائران، افزود: ما امکانات خوبی را فراهم کرده‌ایم اما اگر لازم باشد در استان های مرزی هم برای تهیه امکانات لازم برای زائران، جلسات برگزار خواهیم کرد.

ذوالفقاری درباره امکان بازگشایی مرز سومار گفت: بازگشایی این مرز نیازمند تأمین زیرساخت‌های لازم و همچنین تأمین امنیت کامل از سوی !!! ت عراق است. ما در روزهای آتی جلسه ویژه‌ای را برگزار خواهیم کرد تا مشخص کنیم این مرز باز خواهد شد یا خیر ولی فعلاً به استانداری کرمانشاه اعلام کرده‌ایم که امکانات زیرساختی خود را آماده کنند تا اگر سایر شرایط فراهم شود، این مرز نیز باز شود.

به گفته رئیس ستاد اربعین، کمیته بحران هم برای مدیریت یک وضعیت غیرعادی تشکیل خواهد شد و مسئولیت آن هم به عهده سازمان هلال‌احمر است.

ذوالفقاری همچنین با بیان اینکه بیمه زائران اجباری است و همه زائران باید با بیمه وارد عراق شوند، خاطرنشان کرد: امور اداری مربوط به بیمه زائران نهایی شده و قرارداد آن هم با یکی از بیمه‌ها به امضاء رسیده است.

وی به زائران مجدداً‌ توصیه کرد که همه دنبال دریافت ویزا باشند و دریافت ویزا را به روزهای آ !!! موکول نکنند.

ذوالفقاری تاکید کرد: قرار شده است برای اتباع خارجی هم ویزا صادر شود، بنابراین همه زائران باید دنبال دریافت ویزای خود باشند. البته قرار شده است پس از ایام عاشورا دفاتر عراق در ایران برای صدور ویزا فعال‌تر شود.

رئیس ستاد اربعین در پایان با بیان اینکه هرچه مردم بیشتر در قالب کاروان‌ها به عراق اعزام شوند مشکلات هم کمتر خواهد شد، گفت: تأکید ما این است که در همه استان‌ها کمیته اعزام تشکیل شود تا مردم ترغیب شوند به صورت کاروانی به عتبات اعزام شوند.

امسال حتی یک نفر بدون ویزا به عراق نمی رود

حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه امروز ظهر در حاشیه نشست خبری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی که در وزارت کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهارداشت: ما پیشنهاد لغو روادید دادیم اما طرف عراقی نپذیرفت، البته با وجود روادید 40 دلار هیچ ضرری به طرفین نمی‌رسد. حدود 2 میلیون بصورت متقابل زائر داریم بنابراین نه نفع !!! ی است و نه ضرر !!! ی و این یک عمل متقابل است.

وی افزود: درباره لغو روادید هم آقای لاریجانی گفته اند و هم بنده در ملاقات کنسولی گفتم و بر این موضوع تاکید داشتیم. بنده رسما در آ !!! ین سفر کنسولی گفتم که ما مایلیم روادید لغو شود و یا هرکار که شما (طرف عراقی) انجام دهید ما نیز انجام می‌دهیم. اما اگر آنان لغو روادید ن !!! د، برای طرف ایرانی مشکل خاصی نیست گرچه برای زایران لغو روادید خوب خواهد بود.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه تاکید کرد: لغو روادید نه به نفع و نه به ضرر یک طرف است به همین خاطر دیگر جای گله نیست اما از نظر ما اگر لغو کنند، بهتر است.

قشقاوی بیان کرد: اربعین امسال قطعا روادید لغو نخواهد شد و همه باید ویزا بگیرند. امسال تمهیداتی چیده شده که امکان ندارد !!! ی بدون ویزا بتواند به عراق و اربعین برود.