شگفت انگیز ترین گودال‌های آبی جهان

گودال‌های آبی یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی هستند. در گوشه و کنار دنیا تعدادی از این گودال‌های شگفت‌انگیز و زیبا وجود دارند که علاقه‌مندان به ماجراجویی و طبیعت را به سوی خود می‌کشانند. در ادامه با تعدادی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین آنها آشنا می‌شویم.

گودال‌های آبی ، غارها و گودال‌های زیردریایی هستند که به آنها آبی‌چال یا غارهای عمودی نیز می‌گویند. این گودال‌ها بر اثر فرسایش ص ه‌های کربناتی تشکیل می‌شوند و در اقیانوس به شکل یک دایره‌ی آبی که رنگ‌شان از سایر بخش‌های آب پررنگ‌تر و متمایز است، دیده می‌شوند.

این گودال‌های آبی بیشتر در نواحی ساحلی کم‌ارتفاع وجود دارند که هزاران سال قبل، بالای سطح دریا قرار داشته‌اند.

گودال‌های آبی بزرگ، بلیز

 شگفت انگیز ترین گودال‌های آبی جهان

مشهورترین گودال آبی دنیا، گودال آبی بزرگ (great blue hole) است که در سواحل بلیز (belize)، کشوری کوچک در سواحل شرقی ی مرکزی قرار دارد. این گودال در مرکز ص ه‌های مرجانی لایت‌هاوس (lighthouse)، آب‌سنگی در ۷۰ کیلومتری شهر بلیز واقع شده است. این گودال بزرگ، ۳۰۰ متر قطر و ۱۲۴ متر عمق دارد و در جریان چندین دوره یخبندان کواترنری (quaternary glaciation) بین ۱۵۰ هزار تا ۱۵ هزار سال پیش، تشکیل شده است. گودال آبی بلیز یکی از مقاصد گردشگری محبوب برای غواصان اسکوبا است.

 

گودال آبی دین (dean)

 شگفت انگیز ترین گودال‌های آبی جهان

گودال آبی دین در کلرنس تاون (clarence town) یکی از ای کشور باهاما در جزیره‌ی لانگ (long island) قرار دارد و به عنوان عمیق‌ترین گودال آبی آب شور دنیا شناخته می‌شود. بیشتر گودال‌ها و غارهای آبی نهایتا ۱۱۰ متر عمق دارند در حالی که عمق این گودال به بیش از ۲۰۰ متر می‌رسد که در نوع خود بی‌نظیر است. در سطح آب، این گودال تقریبا دایره‌شکل است و قطری بین ۲۵ تا ۳۵ متر دارد. پس از ۲۰ متر پایین رفتن، این گودال به شکل قابل توجهی، عریض‌تر می‌شود و به گودالی به شعاع ۱۰۰ متر تبدیل می‌شود. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]