وحشت در دنیای بازی رایانه ای

شاید بهتر است بگویم شما خود  در بازی رایانه ای قهرمانید و برای همین ترس موجود در یک بازی رایانه ای به سادگی می تواند تا مغز استخوانتان نفوذ کند. استرس وجودتان را فرا می گیرد و بار دیگر ساده ترین مفاهیم انسانی برایتان چالش برانگیز می شود. کم نیستند بازی های ترسناکی که بیشتر به عناوین اسلشر سینمایی شبیه اند. slasher film گونه ای از ترسناک یا دلهره آور است که در آن، قاتلی که معمولا دچار مشکلات روانی است افرادی از پیش انتخاب شده را به قتل می رساند.

در ادبیات، ادگار آلن پو و اچ پی لاو کرفت، طلایه داران نوشته های وحشتناکی بودند که در ترساندن مخاطبان خود به شدت موفق عمل د. در سینما به خصوص در هالیوود عموم ترس و وحشت به کلوزشات ناگهانی یک هیولای بدریخت یا جامپ اسکر (بیرون پ ناگهانی این هیولا و ترس لحظه ای مخاطب) خلاصه می شود. اما در بازی رایانه ای قواعد کمی فرق می کند. شما ساعت ها با قهرمان بازی رایانه ای همراه هستید.

بازی رایانه ای ; همه چیز درباره وحشت در دنیای بازی+تصاویر

اما به همان اندازه بازی رایانه ای داریم که چندین برابر های سینمایی شما را از وحشت لبریز می کنند. بازی رایانه ای ترسناک در روزگار بازی های دو بعدی چندان مورد توجه قرار نگرفتند اما هر چقدر که سخت افزارها قدرت گرفتند، بازی ها هم ترسناک شدند. بازی های ترسناک اکنون در دوره طلایی شان هستند، هر چند سال ها طول کشید و نسل های فراوانی عوض شد تا این ژانر به بلوغ برسد.

قصه بازی رایانه ای  از کجا شروع شد؟

بازی های ترسناک در چند ژانر مختلف طبقه بندی می شوند. هر یک از این ژانر های دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که به واسطه آن ها «گیم پلی» (game play) بازی تعریف می شود. در این میان، محبوب ترین ژانر بازی ترسناک survival horror است که معنی تحت اللفظی اش بقا وحشت می شود. در بازی های survival horrorمنابع، مهم ترین ویژگی بازی اند طوری که حتی بخشی از بار ترسناک بودن روی دوش منابع است.

در این بازی ها به شدت با محدودیت منابعی همچون سلاح، تیر، بسته های سلامتی و موارد مشابه روبه رو هستید. به همین دلیل، بخشی از وقت شما در این بازی ها به گشتن محیط و پیدا منابع مورد نیاز خلاصه می شود.

بازی رایانه ای ; همه چیز درباره وحشت در دنیای بازی+تصاویر

ادامه یک حماسه در بازی رایانه ای

به تبع موفقیت resident evil بازی های survival horror زیادی روانه بازار شدند. در این میان، بعضی بازی ها بودند که نمی خواستند خود را در دام ترس های ناگهانی و کمبود آیتم محدود کنند. سال 1378/1999 شرکت ژاپنی امی که رقیب مستقیم کپ کام ناشر resident evil بود بازی به نام silent hill یا همان «تپه خاموش» را عرضه کرد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]