شهر چهار طاقی های ایران

طارم را می َتوان شهرستان چهار طاقی های زیبا و تاریخی نام برد . این چهار طاقی ها در سال 1353 شمسی با نام آتشکده های ساسانی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند . در سالهای اخیر با انجام گمانه زنی و بررسی داده های باستانشناسی خصوصاً سفالهای موجود،  آتشکده بودن انها با شک و تردید همراه شده است و چهار طاقی های مورد بحث احتمال قریب به یقین متعلق به دوران ی ( حد فاصل قرون 7 و 8 هجری ) می باشند. در زیر نگاهی به این چهار طاقی ها می اندازیم.

آتشکده تشویر، در طارم علیا  و در روستای تشویر ، در مسیر جاده سرخه دیزج به گیلوان قرار دارد

آتشکده تشویر

چهار طاقی های بسیار زیبا و تاریخی در شهر چهار طاقی ها+تصاویر

این آتشکده در طارم علیا  و در روستای تشویر ، در مسیر جاده سرخه دیزج به گیلوان قرار دارد.در داخل روستای تشویر دو بنا وجود دارد که اهالی آن ها را آتشکده می دانند.در سمت چپ جاده با فاصله 50 متری بناهای موسوم به آتشکده شامل دو بنای تاریخی قرار دارد. پیرامون این بناها را گورستانی قدیمی احاطه کرده است.عده ای از محققین کلمه «تشویر» را به معنای جایگاه آتش معرفی کرده و وجود این دو بنا را از دوران قبل از ورود به این منطقه ذکر می کنند .

برخلاف آتشگاه های عظیم دوران ساسانی که جنبه تی و تشریفاتی داشته اند، این آتشکده تنها به عنوان آتشکده محلی مورد استفاده نان منطقه قرار می گرفته و از قداست این محل، اطراف آن به قبرستان تبدیل شده است.

آتشکده ا ین

چهار طاقی های بسیار زیبا و تاریخی در شهر چهار طاقی ها+تصاویر

این چهار طاقی مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان طارم، بخش چورزق، روستای ا ین واقع شده است. این بنا از شرق به خانه های روستایی و از شمال و غرب به گورستان قدیمی و سپس تپه ماهورها و بلندی ها، منتهی می شود. چهار طاقی ا ین (الیز) در منطقه ای که به نام آتشکده معروف است، قرار دارد. مسیر دسترسی به آن جاده  طارم ، مسیر زنجان به گیلوان ، بین دستجرد و تشویر ،  روستای ا ین است.

آتشکده ا ین، مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان طارم، بخش چورزق، روستای ا ین واقع شده 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]