جاذبه های دیدنی سراوان

سراوان یکی از شرقی‌ترین ای ایران در استان سیستان و بلوچستان است. شاید کمتر ی خارج از استان نام این شهر را شنیده باشد.

سَراوان از ای استان سیستان و بلوچستان و مرکز شهرستان سراوان است. محل کنونی شهر سراوان تا پیش از سال ۱۳۰۵ خورشیدی روستایی به نام شستون بوده است. این شهر خاستگاه آثار و آد از دوره باستان است. در ادامه به معرفی برخی از این آثار می‌پردازیم.

قلعه سب

زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی سراوان +تصاویر

قلعه سِب که از جمله آثار دوره قاجاریه محسوب می‌شود، در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان سراوان، بخش سِب و سوران و روستای سِب قرار دارد.

روستای سِب که نام قلعه برگرفته از آن است، در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سراوان واقع است. سِب در لغت نامه دهخدا به معنی محل چشمه ساران فراوان یاد شده است.

در این قلعه تا سال ۱۳۴۴ طوایف بارکزایی و میرمرادزهی در آن ن بودند و سپس متروکه شد.

این قلعه از زیباترین و سالم‌ترین قلاعی است که از دوران ی در استان سیستان و بلوچستان باقی مانده است.

قلعه سِب در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۷۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه خاک

زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی سراوان +تصاویر

این ساختمان در قطعه زمینی به مساحت حدود سه هزار و هشتصد متر مربع با زیربنای حدود ۲۶۰ متر مربع بنا شده است. بنا دارای ۴ اتاق بزرگ به ابعاد متفاوت می‌باشد که در ساخت آن سعی شده است از معماری بومی پیروی شود.

این موزه در سال ۱۳۸۸ به عنوان کارگاه زنده تولید سفال هم به جنبه تولید و هم نمایش و عرضه آن می‌پردازد.

آبشار پالیزوک

آبشار پالیزوک از جاذبه‌های گردشگری ناهوک در غرب ناهوک و ۱۲ کیلومتری آن قرار دارد. از تاریخچه این روستا، اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی سنگ نگاره‌های بسیار قدیمی و بدیع پیرامون آن نشانگر قدمت آن است. ناهوک نگارخانه‌ای از سنگ نبشته‌ها و نقوش حکاکی شده بر سنگ است که بر اساس آن، مورخین و باستان‌شناسان، عمر روستا را بیش از ۱۰۰۰ سال تخمین می‌زنند.

آبشار چوتین گون

زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی سراوان +تصاویر

یکی از مکان‌های زیبا و جاذبه‌های طبیعی سراوان است. وجه تسمیه این نام برگرفته از گون نام محلی درخت بنه بوده که حاکی از وجود جنگل‌های بنه در این منطقه است. جاری بودن آب در اکثر روزهای سال و طبیعت بکر و زیبای این آبشار باعث شده سالانه گردشگران زیادی از این منطقه دیدن کنند. این آبشار در دره‌ای معروف به دره نگاران واقع شده است.

آبشار کو

زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه های دیدنی سراوان +تصاویر

آبشار کو سراوان در جنوب روستای کو واقع است. این آبشار در ۳ کیلومتری نقطه صفر مرزی ایران و پا تان واقع شده است. معروفیت این منطقه به دلیل گروگانگیری‌های اخیر ۵ مرزبان ایرانی دوچندان شده است.

کو شرقی‌ترین آبشار شناخته شده ایران است.

ریزش آب در حاشیه آبشار بر روی ص ه‌ها، مناظر ص ه‌ای زیبایی ایجاد کرده که در صورت سرمایه گذاری مناسب می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری ایران منجر شود. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]