جاذبه های خاش

شهرستان خاش یکی دیگر از ای دورافتاده و ناشناخته در استان سیستان و بلوچستان است. با ما همراه باشید تا با گوشه‌هایی از زیبایی‌های این شهر آشنا شویم.

شهرستان خاش (به بلوچی ءواش: واش) یکی از شهرستان‌های بلوچستان است.

وجه تسمیه

در لهجه محلی به آن خواش و واش گفته می‌شود و از وش برگرفته شده به معنی خوش آب‌وهوا خاش یا خوش در زبان فارسی به معنی مادر زن هست.

در این شهر مرزی آثار و بقایای بناهای تاریخی در کنار برخی عارضه‌ها و دیدنی‌های طبیعی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

مسجد جامع خاش

زیبایی های ناشناخته و دیدنی شهر خاش را از دست ندهید+تصاویر

مناره مسجد جامع خاش مربوط به دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۶ داد ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا الهام گرفته از معماری سنتی ایران است. مناره از نوع استوانه‌ای ما یچ و به‌صورت منفرد است که این بنا دارای بدنه‌ای بلند و کشیده است. این مناره با آجرهای سخت و مقاوم ساخته شده که با آجرهای به هم فشرده و کنار هم چسبیده پوشیده شده است.

چشمه آب معدنی دوشینگ

این چشمه در مسیر راه خاش – زاهدان و در شمال غربی کوه تفتان قرار دارد. آب این چشمه اختصاصات آب‌های معدنی از نوع آب‌های جوی و آتشفشانی نوخاسته را دارد و در ردیف آب‌های سولفات کلسیم همراه با منیزیم ولرم است.

قلعه حیدر آباد

زیبایی های ناشناخته و دیدنی شهر خاش را از دست ندهید+تصاویر

قلعه «حیدرآباد» در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان خاش به شمار می‌رود. این قلعه درسال ۱۹۲۰ میلادی (۱۲۹۹ هجری شمسی) توسط شخصی به نام «عیدوخان» ساخته شد و تا سال ۱۱۳۰۷ هجری شمسی به‌عنوان محل س ت همین شخص و خانواده‌اش مورد بهره‌برداری قرار گرفت. بعدها از این قلعه به‌عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات نیروهای انگلیسی به س رستی ژنرال دایر استفاده شده است.

عمده مصالح بکار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج‌ها و طاق‌های هلالی زیبایی است که توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است

زیارتگاه مرتضی علی

زیبایی های ناشناخته و دیدنی شهر خاش را از دست ندهید+تصاویر

این زیارتگاه با توجه به نوع معماری بنا به دوره تیموری- صفوی نسبت داده می‌شود. بنا دارای پلان مربع شکل و گنبدی که بر روی گوشواره‌ها و طاق نماهای زیبایی ایجاد شده است. داخل بنا با اندود گچ پوشیده شده و دارای ۱۰ طاق نما و محراب است. مکانی نیز در کنار مقبره برای استفاده زائرین در نظر گرفته شده است.

رشته کوه تفتان

زیبایی های ناشناخته و دیدنی شهر خاش را از دست ندهید+تصاویر

این کوه در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش بین شهر میرجاوه و شهرستان خاش واقع شده است. ارتفاع آن از سطح متوسط آب‌های خلیج فارس ۳۹۴۱ متر و نسبت به دشت‌های اطراف حدود دو هزار متر است. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]