پرطرفدارترین دیدنی‌های رفسنجان

در ادامه معرفی جاذبه‌های دیدنی ای استان کرمان این بار به سراغ شهر پسته، یعنی رفسنحان، رفته‌ایم. برای آشنایی با برترین دیدنی‌های رفسنجان این شهر تاریخی و زیبا با ما همراه باشید.

شهرستان رفسنجان از شهرستان‌های استان کرمان است. این شهرستان در شمال غرب کرمان قرار دارد و از لحاظ ارتباطی شهری در سر راه دو شهر کرمان و یزد است.

۴۵ درصد از جمعیت شهرستان در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و مهم‌ترین فعالیت اقتصادی آنها باغداری و کشت پسته است. در ۵۵  کیلومتری جنوب این شهرستان کارخانجات مس سرچشمه واقع شده‌ است که بزرگ‌ترین معادن مس ایران در آن فرآوری می‌شود.

گشتی در برترین و پرطرفدارترین دیدنی‌های رفسنجان+تصاویر

وجه تسمیه

رفسنجان اسامی مختلفی دارد که بیشتر در ارتباط با ذخایر زیرزمینی آن نامگذاری شده‌ است. مانند رفسنگان یا رفسنگ به معنای مس که عربی شده آن رفسنجان است، از دو کلمه رفسنگ به معنای مس و کان به معنای معدن. این شهر قدمتی دیرینه دارد و باغ‌های پسته آن مشهور است.

برترین دیدنی‌های رفسنجان

درخت کهنسال پسته اودرج

گشتی در برترین و پرطرفدارترین دیدنی‌های رفسنجان+تصاویر

این پدیده نادر در فاصله ۳۵ کیلومتری رفسنجان در د ده تاریخی اودرج با قدمتی بیش از ۱۵۰۰ سال و به ارتفاع ۱۵ متر و با تنه‌ای به قطر ۳/۵ متر واقع است.

برج خلیل آباد

گشتی در برترین و پرطرفدارترین دیدنی‌های رفسنجان+تصاویر

برج خلیل‌آباد یکی دیگر از دیدنی‌های رفسنجان است که  مربوط به دوره قاجار است و در رفسنجان، محله خلیل‌آباد، خیابان ۱۵ داد، کوچه برج واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۱۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای کبوترخان

گشتی در برترین و پرطرفدارترین دیدنی‌های رفسنجان+تصاویر

کاروانسرای کبوتر خانیکی دیگر از دیدنی‌های رفسنجان است و در روستای کبوترخان ساخته و در کتاب کاروانسراهای ایران از آن به‌عنوان کاروانسراهای صفویه یاد شده است.

بنا کاملا از آجر با نقش های زیبا و برجسته‌ای ایجاد شده است. برخی با اشاره به سنگ نوشته موجود در سر در این کاروان‌سرا سابقه آن را مربوط به ابتدای زندیه می‌دانند. در حالی که پلان این بنا شبیه اکثر کاروان‌سراهای تاریخی دوره صفویه است با این تفاوت که چهار برج در چهار گوشه آن، این بنا را متمایز می‌کند.

حصار قدیم رفسنجان 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]