دیدنیهای شهر بابک

حتما تا به حال نام روستای ص ه‌ای میمند را شنیده‌اید. این روستا در شهر بابک قرار دارد؛‌ شهری در میان کویر که علاوه بر میمند جاذبه‌های بسیاری دارد و هر سال گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

شهر بابک یکی از ای استان کرمان است. این شهر در مسیر محور جنوب به شمال ایران قرار دارد و در غرب استان کرمان واقع شده است. فاصله این شهر تا کرمان ۲۴۰ کیلومتر است. تاریخچه این شهر را به اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان می‌رسانند.

شهر بابک جزو اولین ای استان کرمان بوده که همجوار سه استان کرمان، یزد و فارس است. این شهرستان به شهر علم و فرهنگ معروف بوده و در علم حرف‌هایی برای گفتن داشته است. از گروه‌های قومی این شهرستان منگلی‌ها، میمندی‌ها، مرجی‌ها، آبدری‌ها، مدواری‌ها، هرناشک‌ها و تعدادی دیگر را می‌توان نام برد.

جاذبه‌های گردشگری شهر بابک

روستای ص ه‌ای میمند

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

میمند در فاصله ‪  ۳۶‬کیلومتری شرق شهر بابک قرار دارد. روستای «دست کنده» میمند دارای ‪ ۴۰۰‬ خانه دست‌کنده از دل کوه است.

برخی تاریخ میمند را به ‪ ۱۲‬هزار سال قبل و تعدادی ساخت این روستا را ۱۵۰۰‬ سال قبل از میلاد می‌دانند.

این روستای باستانی که با شماره ۴۱۳۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، از معدود موارد معماری ص ه‌ای است که به شکلی گسترده در تمامی ساختار روستا استفاده شده است. نمونه‌های معماری ص ه‌ای هر چند در دیگر کشورها نیز به طور معدودی به چشم می‌خورد، اما هیچ کدام جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری میمند را ندارند. به‌عنوان نمونه مهم‌ترین شاخصه این روستا در مقایسه با مواردی چون د ده کاپادوکیه (cappadocia) ترکیه مس ی بودن واحدهای ص ه‌ای میمند است که این خصوصیت در سایت‌های مشابه میمند کمتر به چشم می‌خورد؛ به عبارت دیگر زندگی هنوز معنای خود را در میمند از دست نداده است.

 

عمارت موسی خان

گشتی در جاذبه ها و دیدنیهای بی نظیر شهر بابک +تصاویر

عمارت موسی خانی از بناهای تاریخی زمان قاجاریه در شهر بابک است. تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است. پس از حاج محمد علی ملقب به «حاج آقا»، فرزندش در شهر بابک به حکومت رسید. دوران حکومت او هم زمان با سلطنت محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. وی نزدیک ۳۰ سال حکومت کرد و عمارت بزرگی ساخت که به «عمارت موسی خان» معروف است.

این بنا در سال ۱۳۷۱ -۱۳۷۳ مورد بازسازی قرار گرفته است.

  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]