فرماندار دهگلان در مراسم افتتاحیه جشنواره استانی قصه گویی در دهگلان گفت: قصه گویی نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد و پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امیدواری، !!! ، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هایی هستند که هسته ی مرکزی بسیاری از قصه ها و داستآنها را تشکیل می دهند و قصه با سرنوشت انسان عجین هستند تقویت اینها در قالب قصه لازم و ضروری است. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان ، یحیی نظری افزود: قصه ها و افسانه ها همواره در رشد و کمال ذهنی و فرهنگی انسان ها مؤثر بوده اند و به نوعی زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم ، شیوۀ کار و تولید آن ها و رفتار ، تفکر ، احساس ، مذهب ، اخلاق و اعتقادات هر جامعه را نشان داده اند.

وی خاطر نشان ساخت: در گذشته مادربزرگ ها و پدربزرگها قصه های خوبی را برای ما نقل می !!! د که بسیار شیرین و دلپذیر بودند که این قصه ها هم شادی آفرین و هم آموزنده بودند قدیمی ها در قصه ها از واژه هایی استفاده می !!! د که کودکان را تحت تأثیر قرار می دادند .

نظری در ادامه خاطر نشان ساخت: امروز تلویزیون ،اینترنت به ابعاد تربیتی آسیب می زنند که زنده !!! قصه گویی تاثیرات مثبتی در جامعه می گذارد و بهترین فرصت برای پرورش شخصیت کودکان در جامعه در ابعاد مختلف است.

وی گفت: بهتر است دستان هایی برای قصه گویی انتخاب شود که توجه کودک را جلب کند  و برایش سرگرم کننده باشد و کنجکاوی او را برانگیزد . هم چنین لازم است تخیل کودک را فعال کند و به او کمک کند توانایی ذهنی اش را افزایش و احساساتش را توضیح دهد.

فرماندار دهگلان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از بانیان برگزاری جشنواره قصه گویی عنوان کرد.با توجه به اصل مدرن و دورانی که در آن هستیم تفاوتهای اساسی با 50 سال پیش دارد و نیاز داریم خود را با جامعه امروز هماهنگ کنیم ارزشهای اصیل اخلاقی جامعه در بستر زمان تاثیر ناپذیر است .

لازم به ذکر است،هجدهمین جشنواره قصه گویی  کردستان با حضور 17 قصه گوی برتر این استان دیروز !!! 21 مهرماه به صورت یک روزه در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دهگلان برگزار گردید .