farsnewsfarsnews
گروه : دیگر رسانه ها
حوزه :
شماره : ۸۶۰۸۲۰۰۶۳۸
تاریخ : ۸۶/۰۸/۲۰ - ۱۹:۴۱
31 اثر تاریخی، فرهنگی فارس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدخبرگزاری فارس: روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام کرد:31 اثر تاریخی، فرهنگی استان فارس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز و به نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی استان فارس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بند 6 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور و در حدود مواد مربوطه از قانون راجع به حفظ آثار ملی و با رعایت مقررات آئین‌نامه اجرایی قانون اخیرالذکر با تلاش کارشناسان ثبت شده است. گزارش فوق حاکی است این 31 اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی پس از طی مراحل و تشریفات قانونی لازم در تاریخ 28 شهریور امسال در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آثار ذکر شده شامل؛ قبرستان بیدزرد واقع در شهرستان شیراز ـ دهستان بیدزرد، نقاره‌خانه فسا در شهر فسا، قبرستان شاه مردان واقع در شهرستان پاسارگاد، تل سرخ واقع در شهرستان ارسنجان، تل شبدری واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، !!! زاده بی‌بی‌شریفه خاتون واقع در شهرستان شیراز ـ بخش سروستان ـ دهستان مهارلو، نقاره خانه تنگاب ـ واقع در شهرستان فیروزآباد ـ بخش مرکزی، !!! فخانه‌های ابراهیم‌آباد ـ واقع در شهرستان فیروزآباد ـ بخش میمند، قبرستان مصلی منج ـ واقع در شهرستان بوانات ـ بخش مرکزی ـ دهستان سروستان، تل قبرستان دشت رئیس ـ واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، قبرستان اکبرآباد ـ واقع در شهرستان شیراز ـ بخش کوار ـ دهستان کوار، تل پیرچراغ ـ واقع در شهرستان ارسنجان ـ بخش مرکزی ـ دهستان خبریز، !!! فخانه‌های طولارداغ ـ واقع در شهرستان شیراز ـ بخش مرکزی ـ دهستان بیدزرد، قبرستان صادق‌آباد ـ واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، تل ریگی کره‌ای ـ واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، تل قبرستان نویه ـ واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، قبرستان چرگ واقع در شهرستان جهرم ـ بخش خفر، قبرستان خاوران واقع در شهرستان جهرم ـ بخش خفر، قبرستان مهارلو واقع در شهرستان شیراز ـ بخش سروستان ـ دهستان مهارلو، مقبره شیخ علی‌نقی اصطهباناتی واقع در شهر استهبان، برج گلبهاری واقع در شهرستان سپیدان ـ بخش همایجان، !!! فخانه‌های تنگ غنیمی واقع در شهرستان شیراز ـ بخش سروستان، تل کوچک کفر ـ واقع در شهرستان ارسنجان ـ بخش مرکزی، !!! لپویی ـ واقع در شهرستان شیراز ـ بخش زرقان، برج خلاور واقع در شهرستان سپیدان ـ بخش همایجان، !!! فخانه‌های چرگه گارزه واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، تل مگسی واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، قبرستان مرشدی واقع در شهرستان بوانات ـ بخش مرکزی ـ دهستان مزایجان، محوطه باستانی کره واقع در شهرستان بوانات ـ بخش سرچهان، تل بزی واقع در شهرستان آباده ـ بخش مرکزی، تپه شرقی واقع در شهرستان شیراز ـ بخش سروستان ـ دهستان مهارلو اعلام شده است. برابر این گزارش آثار ذکر شده فوق از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت و مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی فارس بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به ت !!! یب یا تغییر هویت اثر شود ممنوع است. این گزارش می‌افزاید: مرمت و بازسازی آثار ثبت شده صرفاً با تائید و نظارت سازمان میراث فرهنگی ممکن خواهد بود و تخلف از آن جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد. انتهای پیام
 
  • شرکت پیلتن شاپ
 
  • الی گشت
 
 
 

یک اثر تاریخی دوره صفویه فارس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

 
شناسهٔ خبر: 806265 - پنجشنبه ۵ دی ۱۳۸۷ - ۱۶:۲۹
شیراز- خبرگزاری مهر: اثر تاریخی " !!! زاده بی بی شریفه خاتون" استان فارس متعلق به دوره صفویه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، این اثر تاریخی در دهستان مهارلو بخش سروستان فارس در میان باغات بادام واقع شده است، !!! زاده بی بی شریفه از جمله بقاع تحت تملک اداره کل اوقاف و امور خیریه استان بوده که پس از شناسایی ، بررسی و تشکیل پرونده و با توجه به ارزشهای تاریخی و ضرورت حفاظت توسط سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از ویژگیهای مهم این اثر می توان به نوع پلان و معماری آن اشاره کرد که به سبک دیگر بناهای دوره صفویه و دارای ارزشهای خاص معماری است.

بنای تاریخی !!! زاده بی بی شریفه خاتون با توجه به گذشت زمان و فرسایش های طبیعی نیازمند مرمت و بازسازی بوده که استحکام بخشی و تعیین حریم اثر ضروری به نظر می رسد.

اثر موصوف در اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و بند شش ماده سه قانون اساسنامه این سازمان در حدود موارد راجع به حفظ آثار ملی و با رعایت مقررات آئین نامه اجرایی به شماره 19710 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از تاریخ ثبت ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت، مراقبت و حمایت این سازمان بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی در آثار ممنوع و مرمت و بازسازی آنها صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان امکان پذیر است و تخلف از آنها طبق قانون مجازات های !!! ی جرم بوده و مرتکب، مشمول مجازاتهای قانونی خواهد شد.