توضیحاتی در خصوص دستگاه های اصلاح کننده عیوب ان !!! اری چشم

کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی و مرکز لیزر پارسیان

-      دستگاه لیزر اگزایمر


لیزر اگزایمر دستگاهی است که برای اصلاح عیوب ان !!! اری چشم به کار رفته و مرحله اصلی اصلاح بینایی را انجام می دهد . لیزر اگزایمر اشعه ای را تولید می کند که در طیف ماوراء بنفش بوده و طول موج آن کوتاه است . خاصیت این لیزر به گونه ای است که تراش ظریف و دقیقی را در سطح قرنیه انجام می دهد به طوری که به نسوج و سلول های اطراف آسیبی وارد نمی کند . مکانیزم ایجاد برش قرنیه را در اصطلاح علمی ablation  می گویند .


لیزر اگزایمر  با نام تجاری تکنولاسtechnolas 217 ، ساخت کمپانی بوش اند لام !!! می باشد . این دستگاه یکی از مشهورترین و با سابقه ترین دستگاههای لیزر اگزایمر بوده و پر فروش ترین دستگاه دنیا بوده است . این دستگاه با پیشرفت تکنولو‍ژی و در طول زمان دچار تحولات زیادی گردیده و بر قابلیت های آن افزوده شده است .این دستگاه آ !!! ین نسخه این دستگاه بوده که به آن zyoptix-z100 ( زایوپتیک 100 ) گفته می شود .


   کمپانی بوش – اند – لام lomb) (bausch &  یکی از معتبرترین کمپانی های چشم پزشکی جهان است . این کمپانی با آمیختن تکنولو ژی !!! یی و آلمانی و مدیریت !!! یی توانسته است نوآوری های فراوانی را به دنیای چشم پزشکی ارائه دهد .

خصوصیات دستگاه لیزر اگزایمر  به قرار زیر می باشد :


نوع beam   لیزر ، نقطه ای (flying  spot)  بوده و اندازه سطح مقطع شعاع لیزر 2 و 1 میلمتر می باشد ، شکل سطح مقطع از نوع ابتکاری هیبریدی بوده و !!! دستگاه 100 هرتز می باشد . در ابتدای شروع لیزر ، شعاع 2 میلمتری فعال بوده و 75 درصد تابش از این نوع است . سپس اشعه 1 میلمتری جایگزین 2 میلمتری شده و بقیه مراحل عمل با این beam انجام می شود . این خصوصیات منحصر به فرد باعث می شود سطحی بسیار هموار و صاف در قرنیه ایجاد شده و احتمال افزایش حرارت بافت و آسیب نسجی بسیار پایین باشد و کیفیت دید پس از عمل در بیماران نیز مطلوب و میزان عوارض نیز ناچیز باشد . اگرچه در مقایسه با بعضی دستگاهها که سرعتی معادل 200 تا 500 هرتز دارند ، !!! این دستگاه پایین تر است ولی به علت آن که قسمت عمده برداشت قرنیه با  beam دو میلمتری انجام می شود ، زمان عمل بسیار کوتاه است .


eye tracker  (رادار دنبال کننده حرکات چشم )

در این دستگاه از نوع پیشرفته و  بسیار حساس می باشد به طوری که جزء معدود انواعی است که حرکات چشم را در تمام جهات افقی ، عمودی و چرخشی دنبال می کند . حتی به زودی قابلیت منحصر به فردی به این سیستم اضافه خواهد شد که حرکات چرخشی چشم را به صورت دینامیک دنبال کند .   eye tracker  در دستگاه لیزر نقش مهمی را در خنثی !!! حرکات چشم حین عمل دارد .


کمترین میزان در برداشت از سطح قرنیه


یکی از اشکالات این سیستم در گذشته برداشت نسبتا زیاد از سطح قرنیه بوده ولی با نصب سخت افزار و نرم افزازهای زایوپتیک بر روی دستگاه ، در حال حاضر این دستگاه جزء دستگاههایی است که کمترین برداشت را از سطح قرنیه دارد .


دقت


با انجام هزاران عمل prk و لیزیک با این دستگاه و مقایسه آن با دستگاههای دیگر ، برتری دقت این دستگاه به اثبات رسیده است . اگر به سایت fda !!! ، یعنی ارگانی که مسئول تایید داروها و لوازم پزشکی است ، مراجعه شود و آماری که از نتایج دستگاه های مختلف به این ارگان ارائه شده ، مورد بررسی قرار گیرد ، مشخص است که در مقایسه با سایر دستگاهها ، نتایج دستگاه تکنولاس ، چه نسخه قدیم آن و چه نسخه جدید آن که به زایوپتیک 100 مشهور است ، برتر از سایر دستگاههای رقیب می باشد .

امنیت


یکی از اصول کار با دستگاه های پزشکی ، امنیت به کار گیری آن ها است . این مسئله به خصوص در دستگاه لیزر چشم بسیار پراهمیت است . دستگاه لیزر تکنولاس ( زایوپتیک 100 ) از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به گونه ای طراحی شده که هم تکنسین و هم پزشک در تمام مراحل قبل و هنگام عمل می توانند کارکرد صحصیح دستگاه را کنترل کنند . میزان انرژی و هموژنیته ( یکنواختی ) اشعه لیزر برای هر عمل قابل بررسی و اندازه گیری می باشد .


کیفیت


امروزه در انجام اعمال لیزر چشم نه تنها میزان بینایی ، بلکه کیفیت بینایی نیز مدنظر بوده و یکی از اه !!! اصلی ، افزایش کیفیت بینایی می باشد . دستگاه تکنولاس _ زایوپتیک با برنامه پیشرفته customize  که بر اساس اصلاح wavefront      می باشد قادر است علاوه بر شماره چشم ، سایر اختلالات و اعوجاجاتی را که در سیستم اپتیکی چشم بیمار وجود دارند را نیز اصلاح نموده و کیفیت بینایی بیمار را به خصوص در دید شب افزایش دهد .

 

2-      دستگاه لیزر فمتو سکند (femtosecond laser)


از این دستگاه جهت عمل فمتولیزیک استفاده می شود . لیزر " فمتوسکند" آ !!! ین پدیده لیزر در زمینه اصلاح عیوب ان !!! اری چشم می باشد . !!! و بکارگیری همزمان لیزر " فمتوسکند " و لیزر " اگزایمر " باعث می شود که تمام مراحل لیزیک توسط لیزر انجام شود و در انجام عمل از هیچگونه تیغ جراحی یا وسیله مکانیکی استفاده نشود . درگذشته برای آماده سازی قرنیه جهت لیزر اگزایمر از وسیله ای به نام میکروکراتوم استفاده می شد . میکروکراتوم مانند یک رنده عمل می کرد و توسط تیغه ای که داشت یک لایه از سطح قرنیه بر می داشت . اگرچه میکروکراتوم در اکثر موارد به خوبی عمل می کرد ولی در بعضی بیماران ممکن بود عوارضی را ایجاد کند .


3-       دستگاه توپوگرافی پنتاکم


یکی از مراحل مهم تشخیصی قبل از اعمال لیزیک ، بررسی و ضعیت قرنیه توسط دستگاه توپوگرافی می باشد . به طوری که عمل لیزیک بدون انجام توپوگرافی مجاز نمی باشد . توپوگرافی ، کمیت و کیفیت سطح و عمق قرنیه را بررسی کرده و آن را به صورت نقشه های رنگی جالبی در معرض دید  قرار می دهد و با بررسی این نقشه ها جراح می تواند قضاوت کند که آیا عمل لیزیک برای چشم  مناسب است و  اگر  چنین نیست درمانهای جایگزین کدامند .


توپوگرافی ها

 انواع و اقسام مختلفی دارند و توسط شرکت های مختلف عرضه می شوند . یکی از این دستگاهها  " اورب اسکن " ( orbscan ) نام دارد که برای سال های متمادی به عنوان تکنولوژی تشخیصی برتر مورد استفاده قرار گرفته است ولی اخیرا تکنولوژی برتری معرفی گردیده است که به آن پنتاکم  (penta !!! ) گفته می شود. پنتاکم  از یک شیوه پیشرفته تصویر برداری به نام sheimpflug استفاده می کند و تصاویرگرفته شده توسط این سیستم دقیق تر و واضح تر از سیستم های قبل هستند علاوه بر این ، پنتاکم قادر است پارامترهای فراوانی را از سطح و عمق قرنیه اندازه گیری کند که توپوگرافی های معمولی قادر به انجام آنها نیستند .


  
   4-دستگاه اسپکولار میکروسکوپ ( specular  microscope) 


از این دستگاه جهت شمارش سلول های آندوتلیال قرنیه استفاده می شود . اطلاع از وضعیت این سلول ها جهت انجام  هر گونه عمل جراحی داخل چشمی مفید و گاهی ضروری است . 

با تشکر از سایت کلینیک پارسیان