وبلاگ 24.اطلاعات

تمدید قانون ناکارآمد

درخواست حذف وبلاگ

:: تمدید قانون ناکارآمد

 

این در حالی است که در جایی دیگر از !!! (بند ﻫ) تصریح شده است که توافق هسته‌ای به لغو جامع همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد که اقداماتی را در حوزه دسترسی به تجارت، فناوری و تأمین انرژی شامل می‌شود. بنابراین طبق این بند، تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای و نه مرتبط با ایران متوقف می‌شود. در این بخش، اگر تمامی تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با ایران درج می‌شد، به تأمین تمامی خواسته‌های ایران می‌انجامید اما چون قرار بر آن نبوده که طرفین بر سر موضوعی غیر از مسأله هسته‌ای با یکدیگر مذاکره کنند، طبیعتاً تحریم‌های غیر از موضوع هسته‌ای در دایره لغو یا توقف تحریم‌ها قرار نگرفته است. اما این امر به آن معنا نبود که چون موضوع مذاکره فقط بر اساس مسأله هسته‌ای تعریف شد، تحریم‌ها هم فقط به این مسأله محدود شود، بلکه هدف ایران از مذاکره و رسیدن به توافق آن بود که ابزار تحریم از دست آنها گرفته شود اما امریکایی‌ها علناً می‌خواستند ساز و کارهای تحریم را حفظ نموده و همچنان از آن به عنوان اهرم فشار استفاده کنند.

این در حالی است که امریکا طبق یکی از بندهای اصلی مرتبط با تحریم‌ها در !!! (بند چهار ص 54)، متعهد می‌شود برنامه اجرای کل تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای را به نحو مطلوب متوقف و اقدام قانونی یا مقتضی برای لغو یا توقف آنها را پیگیری نماید و به این ترتیب فرامین اجرایی مربوط به تحریم‌ها را صادر کند. حالا بخشی از این فرامین اجرایی مربوط به تحریم حوزه نفت و گاز ایران بوده است. بنابراین وقتی قانون داماتو که سرمایه‌گذاری افزون بر 20 میلیون دلار در حوزه نفت و گاز ایران را تحریم می‌کند تمدید می‌شود، به مفهوم آن خواهد بود که دوباره بخش‌های انرژی ایران محدود می‌شود و  آن هم برای دیگران نه فقط برای خود امریکایی‌ها. بنابراین تمدید قانون داماتو آن هم در شرایطی که اوباما طی 6 ماه گذشته به فرامین اجرایی بخوبی عمل کرده است و دستور توقف تحریم‌ها را داده است، نقض !!! محسوب می‌شود. اگر اوباما آن را وتو کند، در راستای همین فرامین این کار را انجام می‌دهد و اگر نکند، این امکان را می‌گذارد که دوباره نقض غرض شود.

اما نکته دیگری که وجود دارد، این است زمانی که بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت امریکا قانون داماتو را تصویب کرد، هیچ کشور اروپایی از آن تبعیت نکرد زیرا هیچ یک از آنها توجیه نبودند که امریکا چرا می‌خواهد چنین فشارهایی را به ایران تحمیل کند. اکنون نیز ما در شرایطی قرار داریم که امریکا نمی‌تواند هیچ وجه قانونی را برای توقف سرمایه‌گذاری دیگران در ایران مستند قرار دهد زیرا هم قطعنامه‌های شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی لغو شده و هم موضوع پی‌ام‌دی کاملاً منتفی شده پس اساساً بهانه‌ای برای تحمیل دوباره این تحریم‌ها از سوی امریکا وجود ندارد. بنابراین توجه داشته باشیم داماتو همچنان که در سال 96 کارایی نداشت، الان هم کارایی ندارد.

نکته بعدی این است که ما چه اقدامی کنیم؟ ما باید اقدامی متناسب و متناظر با اقدام کنگره امریکا انجام دهیم. نباید شتاب کرده، دست به اقدامات رادیکالی بزنیم. زیرا استراتژی !!! ت ترامپ احتمالاً آن است که ایران را در موقعیتی قرار دهد که !!! را نادیده بگیرد حال آنکه این کار هزینه‌های زیادی را به کشور نقض کننده وارد می‌کند. از این رو باید گام‌های خود را هوشمندانه و ناظر به اقدامات امریکا برداریم.برچسب ها : تمدید قانون ناکارآمد - امریکا ,هسته‌ای ,تحریم‌ها ,مرتبط ,تحریم‌های ,موضوع ,فرامین اجرایی ,قانون داماتو ,موضوع هسته‌ای ,اجرایی مربوط ,تمدید قانون ,فرامین اجرایی مرب
تمدید قانون ناکارآمد امریکا ,هسته‌ای ,تحریم‌ها ,مرتبط ,تحریم‌های ,موضوع ,فرامین اجرایی ,قانون داماتو ,موضوع هسته‌ای ,اجرایی مربوط ,تمدید قانون ,فرامین اجرایی مرب
تحلیل مساله هسته ای ایران از منظر کنت و !!! ز: ایران هسته ای به نفع غرب است

درخواست حذف وبلاگ

:: تحلیل مساله هسته ای ایران از منظر کنت و !!! ز: ایران هسته ای به نفع غرب است

 

کنت و !!! ز

پروفسور کنت و !!! ز، !!! بازنشسته روابط بین الملل و بنیانگذار نظریه نئورئالیسم در روابط بین الملل که مدرس  !!! کلمبیا در نیویورک است، در مقاله ای در نشریه تحلیلی- !!! فارین‌افرز (foreign affairs) نوشته است که دسترسی ایران به سلاح هسته ای در راستای تامین منافع غرب خواهد بود. وی در مقاله خود که مطلب اصلی شماره ژوئن و اوت فارین‌افرز است، استدلال کرده که باید به ایران اجازه داد به دانش فنی لازم برای تولید سلاح هسته ای برسد. او می گوید که ایجاد تعادل در موازنه قدرت به منطقه خاورمیانه ثبات خواهد آورد. بسیاری از سیاستگذاران !!! یی و اروپایی معتقدند که دستی !!! ایران به سلاح هسته ای بدترین گزینه برای غرب خواهد بود؛ و این در واقع همان چیزی است که !!! ت !!! هم مدام تکرار می کند؛ اما آقای و !!! ز می گوید که هسته ای شدن ایران "احتمالا بهترین گزینه خواهد بود، گزینه ای که بیشتر از هر گزینه دیگر می تواند ثبات را به خاورمیانه بازگرداند."

او می گوید که "خطر هسته ای شدن ایران بیش از اندازه بزرگنمایی شده است" و اگر !!! ان آن کشور به سلاح هسته ای دست یابند نگرانی از شروع یک درگیری هسته ای، بازدارنده برخی رفتارهای آنان خواهد بود. آقای و !!! ز با مثال زدن از دو کشور همسایه و متخاصم هند و پا !!! تان می نویسد که آن دو کشور از زمان تاسیس پا !!! تان پس از پایان جنگ جهانی دوم تا زمان دستی !!! به سلاحهای هسته ای سه بار وارد جنگ شده اند، اما از زمان هسته ای شدن خویشتنداری بیشتری در روابط با هم نشان داده اند.

او این ادعا که دستی !!! ایران به سلاح هسته ای سبب آغاز یک مسابقه تسلیحاتی در میان کشورهای عربی منطقه خواهد شد را نیز رد کرده و برای تثبیت استدلال خود از هسته ای شدن !!! در دهه ۱۹۶۰ میلادی مثال زده است. آقای و !!! ز گفته است که هر چند !!! و بسیاری از !!! تهای عربی در آن دوره در حال جنگ بوده اند، واقعیت این است که هسته ای شدن !!! سبب افزایش تنش ها در منطقه نشد. آ !!! ین جنگ بزرگ !!! و اعراب در سال ۱۹۷۳ صورت گرفت، زمانی که !!! قدرتی هسته ای تلقی می شد.

کنت و !!! ز که ۸۹ سال سن دارد و "مهمترین نظریه پرداز روابط بین الملل در طول ۵۰ سال گذشته" توصیف شده است، پیشتر گفته بود که از زمان پایان جنگ جهانی دوم (۶۷ سال پیش) " !!! تهای دارای سلاح هسته ای هرگز به منافع حیاتی !!! ت هسته ای دیگری حمله نکرده اند."

او گفت که گذر قریب به ۷۰ سال بدون بروز جنگی عمده در میان قدرتهای بزرگ در طول تاریخ کاملا بدون سابقه بوده است. تنها تفاوت تاریخی دهه های اخیر وجود سلاحهای هسته ای بوده است، که به گفته آقای و !!! ز "صلح آور" بوده اند "هر چند که به نظر می رسد مردم حاضر نیستند این واقعیت را بپذیرند." !!! ت ایران می گوید که برنامه تحقیقات هسته ای آن کشور صرفا برای تولید برق، تامین رادیوایزوتوپهای دارویی و کاربردهای علمی است. اما !!! تهای غربی اصرار دارند که هدف نهایی ایران ساختن بمب اتمی است.

قریب به ده سال بازرسی مستمر !!! ان آژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز اتمی ایران به همراه نصب دوربین و سنجش تشعشعات هسته ای در این مراکز، تا کنون نشانه ای از انحراف ایران از تعهدات بین المللی خود به دست نداده است. با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که ایران اجازه دسترسی بازرسان بین المللی به مکان هایی (عمدتا در تأسیسات نظامی) و افراد مشخصی که مورد ظن هستند را نمی دهد و بنابراین نمی توان صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی ایران را تأیید کرد.

جهت مطالعه متن کامل مقاله انگلیسی اینجا را کلیک کنید.برچسب ها : تحلیل مساله هسته ای ایران از منظر کنت و !!! ز: ایران هسته ای به نفع غرب است - هسته ,و !!! ز ,سلاح , !!! ,اتمی ,گوید ,سلاح هسته ,آقای و !!! ز ,انرژی اتمی ,اتمی ایران ,المللی انرژی
تحلیل مساله هسته ای ایران از منظر کنت و !!! ز: ایران هسته ای به نفع غرب است هسته ,و !!! ز ,سلاح , !!! ,اتمی ,گوید ,سلاح هسته ,آقای و !!! ز ,انرژی اتمی ,اتمی ایران ,المللی انرژی
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وبلاگ 24.اطلاعات میباشد. همچنین تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24.اطلاعات هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد .
جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید.
All rights reserved. © WEBLOG24.INFO 2016