گذری بر ورزش قهرمانی

محمد علی کلی  و تصاویر مربوطه

نام قبل از !!! :کاسیوس ماچلوس کلی ملقب به محمد علی کلی

متولد : 17 ژانویه 1942 میلادی در !!!  

رشته ورزشی : نام آور و اسطوره ای ترین بو !!! ور های سنگین وزن جهان

سایر فعالیت ها : کاسیوس کلی علاوه بر قدرت و عظمتی که در عرصه ی ورزش داشت در خارج از رینگ بو !!! نیزبه خاطر فعالیت های اجتماعی اش ازجایگاه ویژه ای برخوردار بود.او یکی از نمادهای !!! ضد نژاد پرستی در سال های 1960 میلادی بود و !!! و نشرش با !!! ان این !!! مانند مالکوم ای !!! و مارتین لوتر کینگ نام او را خارج از دنیای ورزش هم مطرح کرده بود. محمد علی پس ازگرویدن به !!! ، فعالیت های !!! نیز نقش داشت و به همین دلیل بیش از سایرقهرمانان ورزشی در جهان مطرح شد.

به !!! گرویدن : درسال 1964 او با برگرویدن به مذهب !!! نام خود را به(محمد علی)تعغییر داد.

زندگینامه : محمد علی در محله لوییس ویل کنتاکی دوران کودکی خود را سپری کرد. در سن 12 سالگی هنگامی که دوچرخه کوچکش به سرقت رفت، مثل بسیاری از کودکان دیگر گریه کنان نزد پدرش نرفت بلکه ماجرا رابرای پلیس محلی شان جومارتین که یک مربی بو !!! هم بود گزارش کرد.مارتین پیشنهادکرد که راه مبارزه !!! راتحت نظر او یاد بگیرد و این پسر بچه دوازده ساله به سرعت فرامین مارتین درامریادگیری بو !!! پیشرفت کرد.وی دربازیهای المپیک تابستانی سال1960میلادی در روم مدال طلای بو !!! در رده سبک وزن را !!! ب کرد و سپس بعد از آن آموزش بو !!! حرفه ای را ادامه داد. از سال 1960 تا 1963 میلادی این مبارزه گرجوان در 15 مسابقه نفسگیر دیگر حریفانش را ناک اوت کرد.

هیجان جان انگیزترین و پرافتخار ترین موفقیت کلی : پیروزی برابر سانی بن !!! ، آلخاندرو و آرچی مور که سابقه 200 پیروزی چشمگیر داشتند باشد. قهرمان جهان : رویارویی با سانی لیستون رقابتی بود که همه بو !!! ورها با هراس از آن حرف می زدند و بو !!! وری به سن و سال کم کلی نتوانسته بود او را تا کنون ش !!! ت دهد و این عنوان را !!! ب کند. پس از آن اینکه او را در مسابقه جهانی بو !!! سنگین وزن جهان ضربه کرده، شاید مشهور ترین ع !!! از این ورزشکارباشد.

پایان زندگی ورزش حرفه ای محمد علی: او قهرمان بلامنازع بو !!! سنگین وزن جهان در دودهه،نهایتا این ورزش را در سال 1981 برای همیشه کنار گذاشت.

وی همچنین در قرن بیستم عنوان یکی ازبزرگترین قهرمان ورزشی را نیز ازآن خود کرد.

بو !!! ورزش شهامت و قدرت

بو !!! یا مشت‌زنی یکی از رشته‌های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با ضربات مشت با یکدیگر مبارزه می‌کنند.بو !!! امپراطور ورزش‌ها به شمار می‌آید. این را بسیاری از ورزش ‌دوستان که به آن اعتقاد دارند می‌گویند. این که قدیمی‌ترین نبرد بو !!! به چه نوع صورت گرفت و چگونه با یکدیگر می‌جنگیدند معلوم نیست. چنانچه در تاریخ روم باستان ذکر شده است که طرفین مشت‌های خود را با چرم‌های خام محکم بسته و سعی می‌ !!! د که با ضربات محکمی از این مشت‌های سخت و سنگین حریف را از پای درآورند. البته این مسابقات بدون رعایت وزن بدن انجام می‌شد.
مسابقه بو !!! به‌طور رسمی 677 سال قبل از میلاد !!! در بیست‌و‌سومین بازی‌های المپیک در هاین که اولین مکان نبرد این ورزش است شروع شده و «ابراستوس» در این مسابقه فاتح و قهرمان شناخته شد.
ملائکوماس که پدرش نیز چهل‌و‌پنج سال بعد از میلاد !!! فاتح بو !!! و قهرمان المپیک شده بود، عموم رقیب‌های خود را تنها با فن (نه بازو و قدرت) مغلوب می‌ساخت. سال  400 بعد از میلاد، قهرمانان ورزش‌های مختلف بو !!! را به‌کلی فراموش !!! د. در همان عصر یا چند قرن بعد ورزش کشتی‌گیری که مخاطرات آن کمتر از این‌گونه بو !!! ‌ها بود، متداول شد و از ورزش‌های عمومی شد. مقارن با آغاز قرن هجدهم مجددا بازی کشتی و بو !!! که هر دو از بین رفته بودند، شروع شد.

پدر بو !!! :

به‌طوری‌که حکایت می‌کنند یک کشیش ایتالیایی که نامش «سن برنادن» بود به جوانان عصر خود فن بو !!! را می‌آموخت و منظورش از این عمل این بود که دوئل (مبارزه با شمشیر) را که پیوسته به مرگ یکی از دو حریف پایان می‌یافت منسوخ کند و به جای آن نبرد با مشت که خطر آن کمتر است متداول باشد. سن‌برنادن رواج این فن را یک نوع احسان و نیکوکاری می‌دانست، از این‌رو او را پدر بو !!! نامیده‌اند.

تاریخچه بو !!! در ایران :

هواردباسکوویل از !!! که به مدیریت کالج !!! یی در ارومیه منصوب شده بود، نخستین !!! ی است که ورزش بو !!! را به ایران آورد.
سال‌‌هایی که صنعت سینمای ایران ترقی کرد جوانان روی !!! سینما این ورزش را دیده و با خود تمرین می‌ !!! د. در سال‌های 1314 یک نفر !!! چک‌اسلواکی موسوم به فایت که !!! در کمپانی اشکودا در تهران شده بود، وارد ایران شد. فایت یکی از قهرمانان معروف سنگین‌وزن اروپا بود.
از سال 1318 که به دستور رضاشاه مسابقات قهرمانی کشور شروع شد تا سال 1324این ورزش جزو برنامه نبود. علت اصلی، نبودن وسایل و مربی و عدم مقررات لازم بود. بالا !!! ه در سال 1323 این ورزش مورد توجه اداره تربیت بدنی واقع شد و برای اولین‌بار به‌طور رسمی جزو برنامه مدارس و دانشکده‌ها شد.

در سال 1324 برای اولین‌بار با واگذاری مقدار کافی وسایل، قضاوت و لوازم مورد احتیاج مسابقه دستجات آزاد انجام شد.
بو !!! در ایران پس از فعالیتی 34ساله با پیروزی انقلاب دچار وقفه شد. این رشته پس از ده سال بار دیگر راه‌اندازی شد و به‌دلیل ابهامات ایجاد شده و عدم تفاوتی که در جامعه بین بو !!! حرفه‌ای و آماتور وجود داشت این رشته جایگاه گذشته خود را به دست نیاورد. در ورزش بو !!! نیروی بدنی و استفاده از تکنیک دارای اهمیت بسیاری است و به جهت طبیعت خاص این ورزش، افرادی که دارای عادت‌های روانی جنگ‌جویی و مبارزه‌طلبی هستند به آن روی می‌آورند. در این ورزش شهامت و قدرت زیاد مورد نیاز است و تکنیک‌های آن شامل عملکردهای سریع و ع !!! ‌العمل‌های فعال است.


 زمان :

ورزش بو !!! آماتور  در راندهای 3 دقیقه‌ای و با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ انجام می‌شود.

 هدف طرفین مبارزه‌، گرفتن امتیاز به‌وسیله وارد !!! ضربات و به زانو درآوردن حریف است.
امتیاز به ضربات کوبنده‌ای تعلق می‌گیرد که با مشت بسته به وسیله هر کدام از دسته‌ها به طرفین سر، صورت یا تنه در بالای کمر اصابت کند.

هر شرکت‌کننده مجاز است یک نفر کمک و یک نفر دستیار داشته باشد که او را هنگام استراحت بین هر راند تر و خشک کند.


 وزن‌های مختلف بو !!! بدین شرح است:

  1. مگس وزن تا 48 کیلو.
  2. !!! وس وزن تا 54 کیلو.
  3. پروزن تا 57 کیلو.
  4. سبک وزن تا 60کیلو.
  5. نیم وزن سبک تا 5/63کیلو، نیم وزن تا 67کیلو.
  6. میان وزن تا 75کیلو.
  7. نیم سنگین تا 81کیلو.
  8. سنگین وزن تا 91کیلو .
  9.  فوق سنگین تا 91کیلو.

 

 رینگ :  به محل برگزاری مسابقه بو !!! رینگ می گویند که از چهار طرف توسط 4 طناب با فاصله 30، 60، 90، 120 سانتی‌متر از زمین پوشیده شده است.

 قطر طناب‌ها یک اینچ و روی آن توسط پارچه نرم یا لاستیک پوشانده می‌شود. اندازه استاندارد رینگ بو !!! از داخل طناب‌ها 10/6×10/6 متر مساوی با 20 فوت و از خارج 8×8 متر مساوی با 26×26 فوت است. کف محوطه رینگ باید با تشک پوشانده و روی تشک را نیز با برزنت محکم شده و توسط طناب به کف رینگ بسته شود. مسابقات بو !!! آماتور در یازده گروه وزنی و مسابقات بو !!! حرفه‌ای در پانزده وزن برگزار می‌شود.
مشکلات بو !!! : در‌حال‌حاضر بو !!! در کشور ما با مشکلات عدیده‌ای همراه است و این مشکلات حتی رونق بازار بو !!! را هم تحت تاثیر قرار داده است. یکی از فروشندگان لوازم ورزشی در منیریه علت رکود این بازار را ماه رمضان، وضعیت بد باشگاه‌ها، و از همه مهم‌تر پایین آمدن قدرت !!! ید مردم عنوان می‌کند. وی وضعیت بد و عدم فروش خوب در این رشته ورزشی را بسیار بد ارزی !!! کرد.

تصاویری زیبا از محمد علی کلی

 

 

 

کامبیز مهدوی

قهرمان : رشته بو !!! آماتور  

بین سال های سنین جوانی  1373-1371

 

 با !!! ب اجازه از بزرگان این رشته ورزشی، زیبا  جذاب و پرمهیج