استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین ای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش ا ومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود.

محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد. شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایالات متحده هستند. بنا بر گزارش بانک جهانی و مهاجرت به استرالیا ، این کشور در سال ۲۰۰۵، از نظر تولید ناخالص داخلی در رده پانزدهم جهان قرار داشته ‌است؛

و نیز بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.

 

استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌بوم است. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است و ای بزرگ آن عبارت‌اند از سیدنی، ملبورن، بریزبِن، پرت، آدلاید و تانزویل.

استرالیا یکی از مهاجر خیز ترین کشورهای دنیا است و هر ساله هزاران نفر از اقصی نقاط دنیا به دلیل آب و هوای مطلوب ، موقعیت های شغلی فراوان و خدمات اجتماعی و درمانی مناسب و ...  به این کشور مهاجرت می کنند.اکثر ای بزرگ استرالیا مثل سیدنی ، ملبورن و پرت جزو بهترین ای دنیا از نظر سطح زندگی می باشند.

در سالیان اخیرکشور استرالیا مورد توجه بسیاری از مهاجرین ایرانی نیز بوده است ، اما با کاهش امتیاز قابل قبول جهت مهاجرت نیروهای متخصص از 65 به 60، شرایط برای مهاجرت به استرالیا برای بسیاری از ایرانیان آسان تر شده است.

 

ای ‌ها و ا

 

استرالیا از شش ای و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ای ‌هاست. ای ‌ها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

1.    نیو ساوت و (nsw) یا و جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

2.    کوئینزلند (qld) که مرکز آن بریزبن می‌باشد.

3.    استرالیای جنوبی (sa) با مرکزیت آدلاید.

4.    تاسمانی (tas) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.

5.    ای ویکتوریا (vic) که مرکز آن ملبورن است.

6.    استرالیای غربی (wa) که مرکز آن پرت می‌باشد.

7.    قلمرو سرزمین شمالی (nt) مرکز آن داروین است.

8.    سرزمین پایتخت استرالیا (act) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن و مهاجرت به استرالیا.